Rozwój w przemyśle jest bardzo intensywny. Dotyczy to w zasadzie wszystkich jego obszarów. Również w dziedzinie pomiarów widoczny jest postęp technologiczny. Swego rodzaju nowością jest skanowanie 3d. Na czym ono polega i czemu jest tak potrzebne?

Laser tracker 3d, czyli chmura punktów

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest skanowanie 3d. Otóż wykonuje się je przy użyciu lasera. Innowacyjny laser tracker 3d to urządzenie, które ustawia się w miejscu pomiaru, a po uruchomieniu wytwarza ono chmurę punktów. Innymi słowy, nakłada punkty na poszczególne obiekty lub części obiektów. Następnie ma miejsce połączenie tych punktów i określenie odległości między nimi. W ten sposób powstaje wizualizacja 3d z wyszczególnionymi pomiarami poszczególnych elementów.

Szybko i dokładnie dzięki skanowaniu 3d

Co wyróżnia laser tracker 3d? Przede wszystkim są to szybkość działania i dokładność pomiarów. Uruchomienie urządzenia i wykonanie chmury punktów zajmuje bardzo niewiele czasu. Pod tym względem skanowanie 3d znacząco przeważa nad innymi rozwiązaniami w zakresie dokonywania pomiarów. Jednak laser tracker 3d jest nie tylko szybki, ale też bardzo dokładny. Sprzęt umożliwia stworzenie wizualizacji, która idealnie oddaje rzeczywistość. Dzięki temu nie dochodzi do pomyłek.

Jakie możliwości daje skanowanie 3d?

Przede wszystkim skanowanie 3d daje bardzo duże możliwości. Dokonanie pomiaru to nie wszystko, co potrafi sprzęt do skanowania 3d. Istotną kwestią, prawdopodobnie najistotniejszą, jest wspomniana już wcześniej wizualizacja. Użytkownik nie otrzymuje suchych wyników, lecz są one nałożone na obraz rzeczywistości. Tym samym można dokonywać analiz, wielokrotnie modyfikować projekt i stale znać odległości pomiędzy punktami. W przypadku innych metod pomiarowych jest to nie do pomyślenia.

Warto wskazać również na uniwersalność lasera trackera 3d. Jest to sprzęt, który znajduje zastosowanie w zasadzie w każdej branży przemysłowej. Służy między innymi do obliczania odległości pomiędzy maszynami w hali przemysłowej, ale też elementami konstrukcji na placu budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj