Emigracja zarobkowa jest niezwykle popularna wśród polaków. W zasadzie niezależnie od wykształcenia, w wieku czy też zawodu, nie brakuje chętnych do wyjazdu. Holandia niezmiennie od kilku dekad jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. To miejsce, które oferuje nieporównywalnie większe zarobki, aniżeli w Polsce, zupełnie inną kulturę oraz zaplecze socjalne. Podobnie jednak jak w przypadku do jakiegokolwiek innego państwa, liczyć musimy się z pewnymi obostrzeniami i koniecznością spełnienia wymogów formalnych lub prawnych.

Holenderskie prawo pracy – podstawowe informacje

Holandia jest krajem bardzo otwartym i nastawionym na pracownika. Tamtejsze prawo jest zwykle surowo przestrzegane przez pracodawców, a nadużycia są rzadkością. Warto jednak i tak znać podstawy holenderskiego prawa pracy wyjeżdżając do tego kraju do pracy. W przypadku pracy etatowej w Holandii obowiązywać nas będzie 40 godzinny tydzień pracy, który bywa nawet skracany do 36 godzin. W przypadku podejmowania się nadgodzin uzyskamy 150% odpłatność lub dodatkowy urlop do wykorzystania. Nie możemy pracować dłużej niż 12 godzin w trakcie dnia. Jak w każdym kraju również tam obowiązują surowo przestrzegane dni wolne od pracy i warto zapoznać się z ich listą, ponieważ nieco się różnią od tych, które znane są z Polski. Przykładem jest chociażby dzień urodzin królowej czyli 30 kwietnia i 5 maja czyli Dzień Wyzwolenia.

Zasiłki rodzinne i chorobowe w Holandii

Ciekawostką jest fakt, że Holandia przyznaje zasiłki na dziecko również w przypadku, gdy Twoje dziecko na co dzień zamieszkuje w Polsce. Warunkiem jest udokumentowanie przelewu pieniędzy, często z pieczęcią bankową. Zasiłek taki przestanie być wypłacany dopiero w momencie, gdy zarobki przekroczą 46.700 EUR rocznie. Do tego dochodu zalicza się również zarobek żony lub męża zamieszkującego w Polsce. Rynek i prawo pracy w Holandii są bardzo prospołeczne. Pracodawcy przestrzegają prawa w wielu aspektach i nadużycia są rzadkością. To również jeden z powodów, dla którego tak wielu naszych rodaków właśnie do tego kraju wyjeżdża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj