Początkujący przedsiębiorcy nie uciekną od popełniania błędów księgowych. Nic w tym dziwnego – jest to obszar, który wymaga fachowej wiedzy, jak i doświadczenia. Nie mówiąc też o nadążaniu za często zmieniającymi się przepisami. Nieostrożność i niedbalstwo może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, dlatego często się zachęca niedoświadczonych do skorzystania z usług zewnętrznych biur rachunkowych. Jakie błędy księgowe najczęściej popełniają początkujący przedsiębiorcy? O tym poniżej.

Krótko o konsekwencjach karnych

Należy pamiętać, iż każde błędy księgowe skutkują konkretnymi karami, które są nakładane na przedsiębiorcę. Nie ma znaczenia czy zostały one popełnione nieświadomie, czy celowo. Najczęściej mają one formę kar pieniężnych (grzywny), jak i naliczania odsetek za każdy kolejny dzień zwłoki od zapłacenia. Organ skarbowy nie dba również o to czy księgowość prowadzi przedsiębiorca, czy zleca to swoim pracownikom lub biurowi rachunkowemu. Odpowiedzialność za nieprawidłowości w księgach rachunkowych zawsze ponosi właściciel firmy.

Najczęściej popełniane błędy

Wśród najczęściej popełnianych błędów księgowych jest na pewno błędne rozliczanie VAT. Wynika to często z niewiedzy co jest kosztem podatkowym, a co nie, przez co błędnie nanoszą dodatkowy podatek np. na wydatki prywatne. Kosztami uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki, które ponosimy na utrzymanie bądź rozwój naszej działalności. Często również deklaracje VAT składane są po upływie terminu, co nie powinno mieć miejsca. To samo dotyczy braku zapłaty należnego podatku.

Wielu początkujących przedsiębiorców napotyka problemy z właściwym składaniem deklaracji do urzędu skarbowego, np. poprzez przekraczanie terminów. Dokonują także nieprawidłowych odpisów amortyzacyjnych. Oprócz braku terminowości występują również błędy w rachunkach i podatkach wynikające z braku wiedzy lub błędna interpretacja przepisów, np. w temacie przechowywania dokumentacji. Nie mówiąc o gubieniu dowodów księgowych.

Biuro rachunkowe – niezawodna pomoc dla przedsiębiorców

Osoby, dla których księgowość, podatki i rachunki są czarną magią, powinny zgłosić się do biura rachunkowego. Zespół fachowców zadba o wszelkie dokumenty, deklaracje i księgi rachunkowe danego przedsiębiorstwa, dzięki czemu uniknie się problemów i sankcji. Profesjonalni księgowi są także na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, dlatego zawsze poinformują swojego klienta o wszelkich zmianach i aktualizacjach w prawie. Mogą odpowiedzieć na każde pytania oraz doradzić w sytuacji kryzysowej.

Artykuł napisany we współpracy z biurem rachunkowym IzzyTax – księgowa Płock.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj