Wczasy z dzieckiem w egzotycznych zakątkach świata są z roku na rok coraz popularniejsze. Znikają stereotypy, że podróżowanie z dziećmi jest niemożliwe i niebezpieczne. Zanika też podejście, że pojawienie się na świecie dziecka to koniec normalnego życia i spędzanie czasu głównie w domu. Tak naprawdę jak się chce to wszystko można bezpiecznie zorganizować i cieszyć się wakacjami z maluchem. Warto tylko przed wyjazdem dokładnie przemyśleć miejsce, do którego chcemy się udać i dowiedzieć się o nim najwięcej ile się da. Szczególnie w kontekście tego, czy będziecie mogli zapewnić dziecku wszystko co niezbędne. Jakie kwestie koniecznie musicie sprawdzić przed wylotem do Peru z dzieckiem? Wszystko znajdziecie poniżej!

Po pierwsze bezpieczeństwo

Peru to kraj stosunkowo bezpieczny do podróżowania. Oczywiście zdarzają się kradzieże czy wypadki, a wielu miejscach spotkacie się z zaniedbaniem i brudem. Jednak naszym zdaniem poziom bezpieczeństwa Peru porównywalny jest z Europą (zwłaszcza Europą Wschodnią). Jest kilka miejsc, które warto omijać, ale znacznie więcej jest takich, które są sprawdzone i bezpieczne.

www.planetescape.pl/kraj/peru/

W kwestii bezpieczeństwa bardzo ważne jest, aby pamiętać o szczepieniach i o zapoznaniu się z ewentualnymi chorobami możliwymi w regionie. Nie zapomnijcie również o ubezpieczeniu, na wypadek gdy konieczne by było odwiedzenie tamtejszego lekarza. Nie kuście też losu nosząc portfel czy drogi aparat w widocznych miejscach. Starajcie się nie nosić przy sobie dużej gotówki, pamiętajcie też aby pilnować paszportu i nie oddawać go w niepowołane ręce.

Transport w Peru

W przeciwieństwie do innych krajów, wynajęcie samochodu w Peru to spory wydatek, a wynajęcie kampera nie jest zbyt popularne. Jednak istnieje bardzo dobrze rozwinięty transport autobusowy i busowy. Do wyboru macie różne typy standardu i podróż tym środkiem transportu jest całkiem wygodna. Dobrym wyjściem jest również podróżowanie taksówkami – bagaże i cała rodzina zmieści się w jednym samochodzie. Pamiętajcie aby wziąć taki wózek, który zmieści się do bagażnika, warto też pamiętać aby miał on pneumatyczne koła – to ułatwi podróże po nierównych peruwiańskich uliczkach.

Trekking z dziećmi

Wyprawy trekkingowe z małymi dziećmi są przyjemne dla wszystkich, ale tylko wtedy gdy 2-4, maksymalnie 5 godzin. Wszystkie wyprawy przekraczające ten czas powodują zmęczenie u dzieci, ale i u dorosłych, którzy bardzo często muszą nosić dzieci w nosidełkach czy “na barana”. Warto planując trekking z dziećmi zaopatrzyć się więc w mocne nosidełka i chusty, aby zarówno i dzieciom jak i wam było wygodnie.

Zmiany temperatur

Z racji tego, że Peru cechuje spora górzystość terenu, zmiany wysokości są dosyć częste, to wiąże się również ze zmianami temperatur. Często w dzień jest gorąco i trzeba pamiętać o kremach ochronnych dla dzieci i nakryciach głowy, z kolei kiedy słońce zachodzi robi się nieprzyjemnie i zimno, więc nie zapomnijcie spakować również ciepłych okryć.

Ceny żywności i dostępność

Ceny żywności są stosunkowo niskie zwłaszcza, jeśli kupujesz jedzenie na bazarach lub od ulicznych sprzedawców. Jednak zwykle w nowym miejscu płaci się nieco więcej zanim pozna się standardowe ceny i odnajdzie się tańsze miejsca. Dodatkowo gdy podróżujecie popularnymi trasami turystycznymi częściej macie okazję trafić do jadłodajni lub sklepów przygotowanych “pod turystów”. Jeżeli chodzi o dostępność artykułów dla dzieci typu pampersy, kaszki, smoczki czy słoiczki z jedzeniem, to najczęściej w supermarketach znajdziesz wszystko co niezbędne.

Dostępność WI-FI

W miejscach noclegowych typu guest house czy hostelach nie ma problemu z dostępem do WIFI. Natomiast różnie jest z tym na campingach, w restauracjach, kawiarniach czy na rynkach miast.

Język angielski vs. hiszpański

Język hiszpański przydaje się w Peru, jednak w kilku sytuacjach jednak lepiej udawać, że nie mówi się po hiszpańsku. Przykładem może być zatrzymanie przez drogówkę czy rozmowa z innymi oficjalnymi służbami. Gdy za dobrze się dogadujecie może to oznaczać kłopoty. Lepiej jeśli z tego typu osobami rozmawia osoba, która nie zna hiszpańskiego. Jednak w kontaktach z lokalnymi mieszkańcami znajomość języka hiszpańskiego bardzo się przydaje. Bardzo dobrze odbierani są również podróżujący z dziećmi. Otwiera to wiele drzwi, a nowe znajomości i spotkania, mogą stać się najlepszą pamiątką z podróżowania po Peru!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj