Układy hydrauliczne są dość powszechnie znanym elementem maszyn i urządzeń. Najczęściej sprawdzają się w branżach przemysłowych – głównie stosuje się je do napędów maszyn budowlanych. Bardzo ważne jest, by ich budowa pozwalała minimalizować poziom drgań i udarów, które naturalnie powstają podczas pracy silnika. Chcąc uniknąć takich sytuacji, stosuje się sprzęgła elastyczne. Czym są i jak wybrać właściwe? Wyjaśniamy poniżej.
Sprzęgła elastyczne – czym są?
Sprzęgła elastyczne są nazywane także kłowymi. Jest to element konstrukcyjny układów napędowych maszyny, który ma za zadanie połączyć dwa obrotowo osadzone wały – czynny i bierny, tj. napędzający i napędzany. Technika ta pozwala przenieść moment obrotowy z pierwszego na drugi. Można by powiedzieć, że pod względem funkcji, nie różnią się od sprzęgieł znajdujących się w samochodach. Owszem, jedyna różnica tkwi w ich kształcie – wyjaśnia ekspert z firmy PHU „MEGAHYDRAL”, która zajmuje się hydrauliką siłową.
Sprzęgło elastyczne składa się z dwóch przystających do siebie elementów. Mają one wklęsłe, przesunięte obwodowo zęby. To właśnie dlatego mówi się o nich sprzęgła kłowe. We wspomnianych wklęsłościach znajdują się elastyczne łączniki o różnej twardości. Dzięki tym wkładkom skutecznie eliminują one udary oraz tłumią drgania skrętne, powstające w momencie uruchamiania silnika. Wyróżniają się one prostą i kompaktową budową, która zapewnia łatwą obsługę.
Jak wybrać odpowiednie sprzęgło elastyczne?
Nowoczesne maszyny i urządzenia wymagają stosowania precyzyjnie dopasowanych części i komponentów. Ważne, by były one prawidłowo dopasowane do warunków pracy i otoczenia, ale też wymagań sprzętu. Sprzęgło elastyczne powinno zapewniać bezproblemową pracę przy wysokich prędkościach i równie wysokich momentach obrotowych. Wybierając odpowiednie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, mianowicie:
- jaki moment obrotowy będzie przenosiło sprzęgło,
- z jaką prędkością będzie miało do czynienia,
- średnicę połączonych wałów,
- temperaturę pracy,
- sposób pracy – ciągły czy sporadyczny,
- sztywność skrętną.
Wybór właściwego sprzęgła może nie być prostym zadaniem. Z tego też względu, w przypadku trudności w ustaleniu prawidłowego modelu, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomogą oni dobrać urządzenie tak, by współpracujące z nim pompa hydrauliczna i silniki elektryczne były jak najwydajniejsze. Tylko właściwie dobrany model sprzęgła pozwala wydłużyć żywotność pompy i jednocześnie obniżyć poziom hałasu generowanego przez układ. Zapewnienie wydajności jest szczególnie ważne w branży budowlanej czy wydobywczej, gdzie maszyny są narażone na ciągłą, intensywną eksploatację.