Zanim postawisz ogrodzenie, zaplanujesz budowę garażu czy nawet posadzisz drzewo, musisz mieć pewność, że wszystkie prace wykonujesz na własnej nieruchomości. Dlatego bardzo ważne jest wytyczenie granic działki. Również przy zakupie domu z rynku wtórnego, należy potwierdzić, że granice są wytyczone, a punkty graniczne w stanie nienaruszonym. Ile kosztuje i jak przeprowadzić wytyczenie granic?

Wytyczenie granic działki przeprowadzisz tylko z geodetą?

Planując budowę domu, konieczne jest również zaplanowanie wytyczenia granic działki i ustanowienie punktów granicznych, zgodnie z którymi właściciel wie, gdzie zbudować garaż, czy postawić płot. Najczęściej na oferowanym gruncie znajdują się już punkty graniczne. Jeśli nie, ich wyznaczenie leży po stronie sprzedającego, jednak kupujący również powinien sprawdzić, czy stan formalny jest zgodny ze stanem faktycznym. Dlatego wytyczenie granic działki budowlanej czy rolnej warto również przeprowadzić przed zakupem działki.

Wytyczenie granic działki pod ogrodzenie.

Postawiłeś płot i właśnie otrzymałeś wezwanie do jego zburzenia, ponieważ prawdopodobnie stoi na działce sąsiada? I choć jesteś przekonany, że to niemożliwe, to sąsiad właśnie wszczyna postępowania sądowe. Niewielu właścicieli przeprowadza wytyczenie granic działki pod ogrodzenie. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy konieczna jest tylko wymiana starego płotu. Jeśli sąsiedzi nie są zgodni co do przebiegu granic, konieczne jest przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego. W pierwszej kolejności zajmuje się tym właściwy organ administracyjny, a więc – wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Cała procedura jest nie tylko czasochłonna, ale i kosztowna. Dodać należy, że jeśli rzeczywiście sąsiad ma rację i ogrodzenie postawiłeś już na jego nieruchomości, to zobowiązany zostaniesz do usunięcia płotu.

Dlatego:

  1. jeśli zakupiłeś dom z rynku wtórnego, warto z pomocą geodety zweryfikować punkty graniczne i przebieg granic,
  2. przy zakupie ziemi sprawdź, czy punkty graniczne są wkopane i nienaruszone,
  3. przed podpisaniem aktu najlepiej przeprowadzić wywiad z sąsiadami na temat ewentualnych granic i stojącego ogrodzenia.

Zarówno wytyczenie granic działki pod ogrodzenie jak i wytyczenie granic działki rolnej czy budowlanej przeprowadzą Państwo z firmą Geo – Osnowa. Nasi geodeci mają doświadczenie również w postępowaniach spornych, dlatego z nami negocjacje będą na tyle skuteczne, by uniknąć bieganiny sądowej.

Cena za wytyczenie granic działki

Niezależnie od tego, czy niezbędne jest wytyczenie granic działki budowlanej czy ustanowienie nowych punktów granicznych, koszty prac geodezyjnych są takie same. Wszystko zależne jest od ilości wyznaczonych punktów granicznych. Wytyczenie granic działki rolnej może kosztować np. mniej niż 1000 złotych, jeśli konieczne będą tylko cztery punkty graniczne. Na gruncie o asymetrycznym kształcie konieczne będzie ustanowienie większej ilości punktów granicznych. Dlatego wytyczenie granic działki budowlanej czy rolnej o nierównych kształtach, np. w formie trapezu będzie już droższe. Cena za wytyczenie granic działki zależna jest również między innymi od:

  • wielkości gruntu,
  • sytuacji prawnej nieruchomości,
  • lokalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj