Osoby, które planują nabyć nowy samochód i sfinansować jego zakup za pomocą leasingu, muszą wiedzieć, że od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy, wprowadzające liczne zmiany w zakresie amortyzacji pojazdu oraz wydatków eksploatacyjnych. Głównym celem nowelizacji regulacji było zrównanie tej formy finansowania z innymi, pozwalającymi nabyć auto. Co się zmieniło i o czym warto pamiętać? Oto najważniejsze informacje.

Amortyzacja pojazdu

1 stycznia 2019 roku zwiększył się limit amortyzacji nabycia pojazdów osobowych. – „W przypadku modeli napędzanych silnikiem spalinowym i hybrydowym wynosi on 150 000 zł, a elektrycznych 225 000 zł. Dodatkowo takim samym limitem został objęty leasing operacyjny. W stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów jest to spora zmiana” – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Musiał.

Dla porównania warto przypomnieć, że przed wprowadzeniem nowych regulacji auta hybrydowe i spalinowe mogły być amortyzowane do kwoty równowartości 20 000 euro, a w przypadku aut elektrycznych do 30 000 euro. Zmiana ta pozwala nabyć zainteresowanym samochód mieszczący się w przedziale cenowym od 86 000 do 150 000 zł na jeszcze lepszych warunkach.

Wydatki eksploatacyjne

Pod pojęciem wydatków eksploatacyjnych mieszczą się wszystkie koszty związane z zakupem paliwa, napraw, przeglądów, serwisu leasingowanego samochodu czy nawet parkingu. Zmiany dotknęły również tego obszaru. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel aut osobowych użytkowanych zarówno na cele firmowe, jak i prywatne, może zaliczyć do kosztów jedynie 75% poniesionych wydatków na wspomniane cele.

Co istotne, przytoczone zmiany nie dotyczą pojazdów użytkowanych wyłącznie na cele prowadzonej działalności. Jeśli samochód jest wykorzystywany jedynie służbowo, przedsiębiorca w dalszym ciągu ma możliwość zaliczenia 100% wydatków eksploatacyjnych do kosztów. W takiej sytuacji konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

W myśl nowych przepisów limitem tym nie są objęte koszty ponoszone na zakup ubezpieczeń samochodów, gdyż nie stanowią one kosztów eksploatacyjnych. Dzięki temu obowiązkowe ubezpieczenie OC może być w całości zaliczane do kosztów, bez względu na wartość pojazdu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych. Mogą być one w 100% uznawane za koszt pod warunkiem, że wartość pojazdu wykazana na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 zł.

Pomimo wprowadzonych zmian leasing samochodów osobowych nadal cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – jest opłacalną i atrakcyjną formą finansowania, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo i komfort nie tylko właścicielowi firmy, ale też jego pracownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj