Wybór działki budowlanej zaważy na tym, jaki dom będziemy mogli na niej wznieść, a także na tym, czy będzie się w nim żyło komfortowo i ekonomicznie. Źle wybrana działka utrudni budowę, podniesie koszty ogrzewania i sprawi, że w domu będzie mało naturalnego światła, a zorganizowanie terenu wokół okaże się prawdziwym wyzwaniem. Jaka powinna być dobra działka budowlana?

Kształt i wielkość idealnej działki budowlanej

Domu nie można sytuować dowolnie. Przepisy określają minimalną odległość ścian budynków od granic działki. To oznacza, że jeżeli działka będzie zbyt wąska lub krótka, budowa wymarzonego domu okaże się utrudniona czy wręcz niemożliwa. Będziemy musieli zadowolić się mniejszym obiektem albo sąsiedzi będą zbyt blisko.

Dlatego warto szukać działek, których kształty umożliwiają wzniesienie domu tak dużego, jak chcemy, bez ryzyka, że będziemy zaglądać sobie z sąsiadami w okna. Aby spełnić ten wymóg, działka powinna mieć około 30 metrów szerokości lub więcej.

Powierzchnia idealnej działki budowlanej powinna być płaska lub lekko nachylona, ale uwaga! wyłącznie w stronę południową. Dzięki temu roboty budowlane będą znacznie łatwiejsze i mnie kosztowne, podobnie jak wykonywanie nasadzeń, utwardzanie terenu i inne prace, które będziemy chcieli na nim przeprowadzić.

Działki budowlane bliskie ideałowi znajdziesz na osiedlu Nowy Horyzont.

Idealna działka budowlana a strony świata

Warto wiedzieć, że domy buduje się w ten sposób, aby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne i ciepło, którego dostarcza. Na idealnej działce usytuowanie domu nie będzie sprawiało architektowi żadnego problemu – łatwo zaprojektuje on dom wypełniony światłem od samego rana po zachód słońca.

Aby było to możliwe, działka musi być odpowiednio położona i mieć sprzyjający kształt. Najbliżej ideału są działki budowlane, które umożliwiają zaplanowanie ogrodu od południa, a wjazdu – od północy. Dzięki temu rośliny będą miały pod dostatkiem niezbędnej energii słonecznej, a domownicy, przebywając w salonie, który także powinien być skierowany na południe, będą mogli podziwiać soczystą przydomową zieleń.

Sypialnie należy lokować od wschodu, aby naturalne światło towarzyszyło nam od pierwszych chwil dnia. Kuchnia natomiast powinna znajdować się w zachodniej lub południowo-zachodniej części domu.

Działka gotowa do budowy domu

Naturalnie, doskonała działka budowlana to taka, w którą można wbijać łopatę, czyli działka uzbrojona: wyposażona w przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe, a także skomunikowana z drogą publiczną.

W pełni uzbrojona działka zdejmuje z nas konieczność załatwiania formalności, oszczędza czas i pieniądze. Skraca oczekiwanie na wymarzone cztery kąty i zapewnia wszystko, co niezbędne podczas prac budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj