Kolor moczu powinien być słomkowy, czy też jasnożółty. Tak jest w przypadku, gdy nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości. Jednak każdy z nas wie, że czasami mocz przyjmuje inną barwę. Czy wtedy od razu należy uznać się do poradni urologicznej? Co oznaczają poszczególne kolory moczu?

Zmiana barwy moczu – co oznacza?

Czy jeśli zauważymy, że nasz mocz jest ciemnożółty – lub wręcz przeciwnie – przezroczysty, powinniśmy od razu udać się do specjalisty? Czy poradnia urologiczna jest wtedy miejscem, które trzeba natychmiast odwiedzić? Niekoniecznie. Ciemniejsza barwa moczu jest czymś normalnym po wysiłku fizycznym. Może się też pojawić w innych sytuacjach, jako sygnał lekkiego odwodnienia. Wystarczy wtedy nawodnić organizm. Natomiast przezroczysty mocz to oznaka zbyt dużego nawodnienia, a właściwie niedoboru pokarmów.

Poradnia urologiczna – kiedy będzie niezbędna?

Czasami zmiana koloru moczu to powód do zmartwienia. Poradnia urologiczna może być niezbędna, jeśli mocz zmienia kolor na brązowy lub też staje się mętny. Bardzo często jest to objaw zapalenia dróg moczowych. Natomiast kolor zielony często sygnalizuje infekcję nerek lub pęcherza. Jest to bowiem objaw pojawienia się w drogach moczowych pałeczki ropy błękitnej. W takiej sytuacji poradnia urologiczna jest niezbędna. Urolog przeprowadza u pacjenta szereg badań, aby wykryć z całą pewnością, w czym tkwi problem. Następnie zaleca odpowiednie leczenie.

Czasami kolor moczu może przybierać barwę czerwoną lub pomarańczową. Przeważnie jest to efekt spożycia dużej ilości barwnika, zawartego na przykład w burakach. Jednak jeśli zmieniona barwa utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba interweniować. Czerwony kolor moczu może oznaczać obecność w nim krwi, co oczywiście nie jest dobrym znakiem. Natomiast pomarańczowy mocz to sygnał świadczący o wystąpieniu schorzenia wątroby. Zawsze warto wybrać się do poradni urologicznej, aby wykonać badanie moczu i usłyszeć profesjonalną diagnozę. Fachowiec wyjaśni, czemu doszło do zmiany koloru moczu i przedstawi zalecane dalsze działania.

Zapraszam na badania: poradnia urologiczna Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj