Zakup własnego mieszkania to jedna z największych inwestycji wielu z nas. Nic więc dziwnego, że staramy się je sfinansować w jak najlepszy sposób. Zróżnicowane oferty banków czy kryteria, jakie stawiają przed kredytobiorcami, mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto zatem poszukać pomocy u specjalisty, który pomoże nam przejść przez cały etap kupna nieruchomości. Kim jest doradca finansowy i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Doradca finansowy, czyli kto?

Doradca finansowy to niezależny profesjonalista, niezwiązany z żadną instytucją finansową, którego zadaniem jest przekazanie niezbędnej, merytorycznej wiedzy klientowi na temat ochrony jego majątku oraz dbanie o jego maksymalne bezpieczeństwo finansowe. To specjalista do spraw inwestycji, który pomaga klientowi podejmować trafne, finansowe decyzje oraz, w tym przypadku, przygotowuje plan współpracy z bankiem celem uzyskania jak najkorzystniejszego kredytu hipotecznego celem nabycia nieruchomości. Udziela klientowi niezbędnego wsparcia na każdym etapie starań o kredyt hipoteczny oraz pomaga mu przejść przez cały proces – od niezbędnej analizy prawnej i uzyskania wyczerpujących danych odnośnie dewelopera aż po pomyślne sfinalizowanie transakcji. W zależności od uzyskanej specjalizacji doradca finansowy świadczy różne odpłatne usługi firmom bądź osobom prywatnym dotyczące dysponowania ich majątkiem. Aby zostać doradcą finansowym, należy mieć określone kwalifikacje oraz spełnić wymagania opisane w Krajowym Standardzie Kompetencji Zawodowych dla danego zawodu z dnia 15 października 2013 roku.

Pomoc doradcy finansowego a oszczędność czasu

Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, zaoszczędzimy przede wszystkim sporo własnego czasu. Doradca dysponuje całą niezbędną wiedzą na temat subiektywnych ofert wszystkich działających na polskim rynku banków oraz warunków towarzyszących kredytom hipotecznym przez nie udzielanym. Nie musimy więc samodzielnie analizować każdej oferty i szukać tej, która dla nas będzie najkorzystniejsza” – zauważa nasz rozmówca z Biura sprzedaży Osiedle Botanika. Ponadto profesjonalny doradca finansowy wie, jaki jest zakres dokumentów wymaganych do uzyskania kredytu w określonym banku i pomaga w zebraniu całej dokumentacji. Nie tylko wskaże, które dokumenty powinniśmy dostarczyć, ale i wyręczy nas w zdobyciu niektórych z nich, jak na przykład dokumenty dostępne u developera. Ponadto, w przypadku zakupu nieruchomości od developera, doradca finansowy dokona za nas niezbędnej analizy prawnej umowy przygotowanej przez sprzedającego bądź pomoże nam w sformułowaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży w taki sposób, aby zabezpieczały one także nasze interesy.

Doradca finansowy a wsparcie na każdym etapie zakupu nieruchomości

Doradca finansowy dokona niezbędnej analizy naszej sytuacji finansowej i związanej z nią zdolności kredytowej, która w każdym z funkcjonujących banków może się różnić. W sytuacji, gdy najatrakcyjniejszy naszym zdaniem kredyt hipoteczny jest dla nas nieosiągalny z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej, specjalista podpowie nam, czy i jakie zmiany możemy jeszcze wprowadzić, aby tę zdolność zwiększyć. Czasami wystarczy ograniczenie limitu na koncie bądź zamknięcie karty kredytowej lub zmiana okresu spłaty istniejącego kredytu, aby uzyskać kredyt w określonym banku. Doradca finansowy udzieli nam także niezbędnego wsparcia przez cały okres ubiegania się po kredyt, aż do jego sfinalizowania. Profesjonalni doradcy finansowi oferują również wsparcie po uruchomieniu kredytu. W przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, jak utrata pracy lub choroba, zalanie mieszkania czy powiększenie rodziny, gdy zaistnieje konieczność uruchomienia polisy ubezpieczeniowej kredytu, również możemy liczyć na swojego doradcę. Wówczas on dopełni za nas wszelkich formalności i pomoże przejść przez ten trudny czas, co jest nieocenionym wsparciem zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, których okres spłaty opiewa najczęściej na 20-30 lat. Ponadto, jeżeli w jakimkolwiek banku pojawi się oferta, która zagwarantuje nam korzystniejsze warunki spłaty, nasz doradca poinformuje nas o tym i pomoże w przeniesieniu produktu do wskazanego banku.

Dostęp do promocji czasowych i możliwość negocjowania ofert

Doradca finansowy na bieżąco śledzi wszelkie zmiany, jakie zachodzą w ofertach kredytów hipotecznych, dotyczące m.in. oprocentowania, procedur bankowych, sposobu wyliczania zdolności kredytowej czy kosztów ubezpieczenia oraz zna tendencje poszczególnych banków w zakresie przyznawania kredytów. Zdarzają się oferty promocyjne, dostępne przez krótki czas, które gwarantują przyszłemu kredytobiorcy korzystniejsze warunki niż zazwyczaj. Dostęp do tego rodzaju ofert jest ograniczony i klient nie ma możliwości dowiedzieć się o ich istnieniu w kontakcie z pracownikiem banku. Ponadto wiele ofert kredytu hipotecznego ma charakter pakietowy, co oznacza, że istnieje możliwość negocjowania warunków, na jakich dany kredyt zostanie zawarty. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele korzystniejszy kredyt współpracując z doradcą finansowym, aniżeli w przypadku, gdy będziemy się ubiegać o kredyt samodzielnie. Efektem takiej współpracy mogą być niższe odsetki, niższa prowizja, niższa marża kredytowa, skrócony czas dodatkowego ubezpieczenia i finalnie oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w trakcie całego okresu kredytowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj