Pomimo, że wydawać by się mogło, iż niemalże wszystkie dostępne obecnie na rynku kable są niemalże identyczne, natomiast różnią się jedynie materiałami, z których zostały wykonane oraz długością w metrach bieżących, to w rzeczywistości sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.
Dziś poświęcimy nieco miejsca okablowaniu służącemu do transportu na mniejsze lub większe odległości prądu elektrycznego o średnim napięciu.
Gdzie znajdują one zastosowanie? Jak wynika z danych statystycznych przedstawionych niedawno przez ekspertów z branży, kable średniego napięcia najczęściej są wykorzystywane w przemysłowych oraz komercyjnych sieciach elektrycznych o napięciu znamionowym, które najczęściej nie przekracza 10-20 kV. Dokładniejsza analiza ich struktury pokazuje, że są one zgoła odmienne od produktów, które wykorzystujemy na co dzień do podłączania naszych domowych urządzeń elektrycznych. Co je wyróżnia?
Przede wszystkim na uwagę zasługuje ich wysoce skomplikowana budowa, bowiem w większości przypadków dostępne na rodzimym rynku wyroby tego typu składają się z: zewnętrznej powłoki (wykonanej najczęściej z polietylenu), powłoki z aluminium (chroniącej poszczególne żyły przez wilgocią i czynnikami zewnętrznymi), uszczelnienia wzdłużnego, drucianej żyły powrotnej, warstw półprzewodzących (zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych), izolacji oraz żyły przewodzącej. Mamy tu więc do czynienia ze swego rodzaju dziełem sztuki inżynieryjnej, które pozwala w sposób nie tylko bezpieczny ale i wysoce efektywny dostarczać prąd o średnim napięciu do poszczególnych obiektów oraz co bardziej wymagających urządzeń.
Podczas produkcji okablowania będącego bohaterem naszego dzisiejszego artykułu firmy odpowiedzialne za jego wytwarzanie zadbać muszą, aby spełniał on wymogi branży przemysłu, w której ma być użytkowany. Dlatego też na przestrzeni kolejnych lat wprowadzane są rozporządzenia i normy, które to regulują akceptowalny zakres temperatur pracy, odporność na promienie słoneczne oraz stopień wrażliwości na awarie, przerwania lub niekontrolowany zapłon. Wszystko to pozwala na przygotowanie produktów, które nie tylko odpowiednio pełnią swoją rolę i zapewniają pracownikom całkowite bezpieczeństwo, ale także legitymują się ponadprzeciętną żywotnością, dzięki czemu przy właściwej konserwacji mogą one stanowić część systemu przez nawet 15-20 lat bez konieczności wymiany albo modernizacji.
Najnowocześniejsze kable średniego napięcia mogą zostać dodatkowo zaopatrzone w elastyczną powłokę zewnętrzną zapobiegającą przełamaniu się przewodu lub jego całkowitemu przerwaniu w przypadku montażu pod nietypowym kątem albo w trudnym terenie. Co więcej, mogą one powstać z materiałów, które w przypadku pożaru emitują niegryzący, jasny dym, znacznie ułatwiający ewakuację pracowników oraz skuteczne przeprowadzenie akcji ratunkowo-gaśniczej. Co prawda, ich cena jest nieco wyższa od ich standardowych odpowiedników, jednakże dla projektantów sieci elektrycznych, dla których bezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet z całą pewnością nie będzie to stanowiło przeszkody nie do przeskoczenia.