Twoje dziecko właśnie oznajmiło, że chce już i teraz mieć przebite uszy, a Ty się zastanawiasz co zrobić? Czy warto ulec woli córki, czy też kategorycznie tego zabronić? A jeśli się już na to zgodziłaś, jak przygotować małą na taki zabieg? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Kiedy przekłuć dziecku uszy?
Zacznijmy od tego, że przekłuwanie uszu to jednak zabieg, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia powłok ciała. Choć jest on wykonywany szybko, jednak okres gojenia trwa dość długo. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba to dokładnie rozważyć.
Przede wszystkim pod żadnym względem, nie powinno się przekłuwać uszu najmłodszym dzieciom. Choć, czasem można spotkać się z opinią, że dziecko mając przekłute uszka w wieku kilku miesięcy, nie będzie pamiętać bólu, to takie myślenie jest błędne z kilku powodów. Po pierwsze jest to niepotrzebne zadawanie bólu, którego maluch nie rozumie. Po drugie zadbanie o właściwą higienę uszka w tym wieku może być bardzo trudne, a dodatkowo dziecko w tym wieku nie ma jeszcze w pełni ukształtowanej odporności
Kiedy więc można o tym pomyśleć? Wszystko zależy od dziewczynki. Najważniejsze, by była świadoma tego, jak wygląda zabieg i że może sprawić jej ból. Musi również wiedzieć, że przez wiele tygodni, będzie musiała o nie bardzo dbać, by nie wdała się infekcja. Jeśli jej to nie zniechęci, warto spróbować.
Przekłuwanie uszu u dziecka – co warto wiedzieć?
Tak, jak wspomnieliśmy na początku artykułu, w wyniku przebicia uszu dochodzi do przerwania ciągłości tkanek organizmu. Należy również pamiętać, że płatek ucha jest bardzo delikatny oraz mocno ukrwiony. Dlatego, choć zabieg jest krótki, bywa bolesny. Niektóre salony oferują możliwość schłodzenia płatka ucha przed samym zabiegiem, co nieco zmniejsza uczucie bólu w trakcie przekłuwania. Jednak pieczenie, pulsowanie i podrażnienie mogą się utrzymywać jeszcze przez dwa lub trzy dni. Do czasu aż rana zacznie się porządnie goić. Zanim więc wybierzesz się z córką do salonu przekłuć dziecku uszy, warto ją na to przygotować i upewnić się, czy jest na to gotowa.
Istotną kwestią, jest również czas gojenia rany. Pełne zabliźnienie się miejsca przekłucia trwa od dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie szczególnie trzeba dbać o to miejsce. A choć zabieg nie jest niebezpieczny, mogą się czasem pojawić powikłania, takie jak:
- reakcja alergiczna;
- infekcja;
- migracja kolczyka;
- keloid;
- krwawienie;
- ropień;
- zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej;
- a nawet posocznica.
Warto również zwrócić uwagę, z czego zrobione są pierwsze kolczyki dziecka. Najlepszym materiałem jest tytan, PTFE lub bioplast z dodatkiem tytanu. Są to materiały hipoalergiczne, które w odróżnieniu od srebra, czy złota nie zawierają stopów niklu, który jest silnie alergizujący.
Jak dbać o uszy po ich przekłuciu
Właściwa pielęgnacja przekłutego płatka usznego po zabiegu jest niezwykle istotną kwestią, która przeciwdziała większości komplikacji.
Po pierwsze trzeba pamiętać, że kolczyków, nie wolno ściągać z uszu przez co najmniej 6 tygodni. W pierwszych dniach po przekłuciu mogą się pojawiać ślady krwi lub limfy, które stanowią doskonałą pożywkę bakteryjną, dlatego należy to miejsce dokładnie dezynfekować i oczyszczać. Co jest niezwykle istotne, nie wolno do tego celu stosować spirytusu ani innych płynów z alkoholem, a także wody utlenionej. Najlepsze są dezynfekujące płyny bezalkoholowe typu Octanisept.
Po drugie dziecko musi pamiętać, że nie może dotykać kolczyków i uszu brudnymi rączkami, nawet jeśli to miejsce jest jeszcze podrażnione czy swędzi. Jest to ogromne wyzwanie dla malucha, szczególnie młodszego. To o czym jednak trzeba pamiętać, to obracanie kolczyka w ranie, aby nie doszło do jego zespolenia z tkanką. Należy to robić kilka razy dziennie, ale tylko po umyciu rąk.
Po trzecie w czasie gojenia się rany nie wolno korzystać z basenów, sauny, czy się opalać. Dlatego wybór terminu, kiedy uszy mają być przekłute, jest również niezwykle istotny.
Wybór kolczyków też ma znaczenie
Kolczyki dla dziecka powinny być wykonane ze stali szlachetnej, czyli srebra lub złota, mogą być również pozłacane. Jest to szczególnie istotne, ponieważ materiały te nie powinny wywoływać skórnych reakcji alergicznych. Jeśli jednak dziecko będzie nosić je po raz pierwszy warto sprawdzić, czy w miejscu przekłucia nie pojawia się zaczerwienienie, które świadczy o pojawiającym się stanie zapalnym.
Warto również pamiętać, że dzieci w przedszkolu, czy szkole są niezwykle aktywne i mają różne zabawy. Dlatego kolczyki muszą być nieduże i przylegać do skóry płatka, by niechcący o niego nie zahaczyć i nie pociągnąć. Ważne jest również zapięcie. U młodszych dziewczynek zdecydowanie najlepiej się sprawdza sztyft lub zapięcie angielskie.