Egzamin dojrzałości z biologii to spore wyzwanie. Nauka biologii to nie tylko nudna teoria i przyswojenie wiadomości z podręczników. Nauka tego przedmiotu to szukanie ciągów przyczynowo–skutkowych. Z takimi zadaniami uczniowie spotkają się na egzaminie maturalnym.

Odpowiedni plan pracy

Aby dobrze przygotować się do matury z biologii, należy opanować dużą ilość materiału, dlatego przygotowania do tego egzaminu należy rozpocząć jak najwcześniej, nawet już w drugiej klasie liceum. Matura z biologii to nie jedyny egzamin, do którego trzeba się przygotować. Maturzystów czekają też egzaminy z innych przedmiotów, pracy przed maturą będzie więc bardzo dużo.

Zanim uczeń rozpocznie przygotowania, powinien przygotować sobie plan pracy i rozłożyć naukę tak, by mieć czas na solidne powtórki i ugruntowanie wiedzy tuż przed egzaminem. Oczywiście nie należy odkładać niczego na ostatni dzień przed egzaminem, ten dzień najlepiej przeznaczyć na relaks.

Zgromadzenie pomocy naukowych

Przed rozpoczęciem nauki należy zgromadzić wszystkie potrzebne pomoce naukowe, notatki, podręczniki, np. Biologia na czasie, repetytoria, kompendia wiedzy, vademecum, arkusze maturalne z biologii z lat poprzednich. Trzeba też dowiedzieć się dokładnie, co będzie wymagane na maturze. Najlepiej wydrukować podstawę programową, przejrzeć wszystkie zagadnienia i zaznaczyć, których działów uczeń nie pamięta.

Rozwiązywanie testów

Nauka biologii w dużej części opiera się na rozwiązywaniu testów. Wszelkie błędy należy od razu analizować. Bardzo ważne jest rozumienie, analityczne myślenie oraz umiejętność wyciągania trafnych wniosków. Trzeba też przyswoić sobie wiele kluczowych słów, terminów, które maturzysta musi znać.

Udział w zajęciach dodatkowych

Warto korzystać z dodatkowych zajęć prowadzonych w szkole. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, poprośmy nauczyciela o wytłumaczenie. W przypadku dużych zaległości można wziąć udział w specjalnych kursach przygotowujących do matury lub skorzystać z korepetycji.

Niezbędny jest odpoczynek

Pamiętajmy, by nie uczyć się dłużej niż dwie godziny na raz. Jeżeli musimy uczyć się dłużej, co 45 minut róbmy kilkunastominutowe przerwy. Mózg po godzinie intensywnej nauki zaczyna się męczyć, obniża się poziom koncentracji. W takiej sytuacji nie można liczyć na efektywną naukę. Krótkie przerwy, zmiana zagadnienia utrzymają mózg w gotowości.

Nie zapominajmy o odpowiedniej ilości snu. Wypoczęty mózg szybciej chłonie wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj