Każdemu właścicielowi domu nieobce są działania, wymagające nieco majsterkowania – usuwania drobnych usterek czy odświeżania pomieszczeń. W przypadku ostatniej z wymienionych czynności najczęściej chodzi o odmalowanie wnętrz. To nieskomplikowana praca, którą bez problemu można wykonać samemu. Wiele osób zastanawia się jednak nad kosztami takiego przedsięwzięcia. Ile kosztuje dobrej jakości farba, np. marki Tikkurila? Ceny powinny również uwzględniać zakup narzędzi? Jak można obniżyć koszty malowania? To pytania, na które przygotowaliśmy odpowiedzi!

Co uwzględnić w kosztach podczas planowania malowania?

Na ostateczny koszt pomalowania pomieszczenia wpływa wiele czynników, w tym: wielkość pokoju, rodzaj użytej farby i podkładu, konieczność zakupu narzędzi i akcesoriów, takich jak pędzle, wałki czy folie malarskie, a także liczba malarzy potrzebnych do wykonania zadania, jeśli nie chcemy się nim zajmować samodzielnie. W sytuacji, w której wszystkie prace będziemy wykonywać we własnym zakresie, istotny może być jedynie koszt farby, zaprawy gruntującej oraz ewentualnie nowych pędzli i wałków. Folię malarską można zastąpić np. starymi gazetami, choć nie w każdym przypadku – trudno będzie zabezpieczyć nimi naprawdę duże powierzchnie czy wręcz przeciwnie – mniejsze elementy, takie jak włączniki światła itp.

Ile kosztuje pojemnik farby w 2022 roku?

Podstawą każdego malowania jest oczywiście farba. Podczas przygotowania kosztorysu na pewno pojawi się pytanie: ile kosztuje pojemnik takiego produktu? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od rodzaju farby, jej jakości, przeznaczenia i ilości. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku prac malarskich nie opłaca się oszczędzać i sięgać po niskiej jakości emulsje. O wiele lepszym wyborem będą produkty sprawdzonych marek, takich jak np. Tikkurila. Ceny farb będą oczywiście wyższe, ale do samego malowania zużyjemy ich mniej, ponieważ dobre emulsje cechuje znakomita wydajność i lepsza siła krycia. Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć? Pojemnik takiej farby to cena od 50 zł do nawet 600 zł – jak wspominaliśmy, wiele zależy od rodzaju farby, jej przeznaczenia oraz ilości.

Jakie będą koszty malowania ścian w pokoju o powierzchni 20 m²?

By móc oszacować koszty pomalowania jednego pokoju, trzeba obliczyć całkowitą powierzchnię, na którą będzie nakładana farba. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o wymiarach 4×5 metrów (czyli 20 m²), to suma długości wszystkich ścian (4+4+5+5) wynosi w sumie 18 metrów. Otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez wysokość pokoju i odjąć powierzchnię otworów w ścianach (drzwi, okien). Wtedy ustalimy, ile tak naprawdę metrów będzie musiała pokryć farba.

Z otrzymanym wynikiem można udać się do sklepu i na podstawie wyliczeń zakupić odpowiednią ilość farby – na opakowaniach zazwyczaj znajdziemy informację, ile danego produktu potrzeba do pomalowania 1 m² powierzchni. Do ceny farby trzeba następnie dodać koszt akcesoriów malarskich i ewentualnej robocizny. Aktualnie szacuje się, że malowanie ścian w pokoju o powierzchni 20 m² to koszt od ok. 500 do 700 zł podstawowej usługi (dwukrotne malowanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj