Kiedy ząb został poważnie uszkodzony przez próchnicę i zainfekowała go bakteria, zwykle wykonuje się leczenie kanałowe w celu usunięcia infekcji bakteryjnej i uratowania zęba. Jest to alternatywa do usunięcia całego zęba.

Leczenie kanałowe – czym dokładnie jest i kiedy jest zalecane?

Leczenie kanałowe to złożona procedura przeprowadzana w celu usunięcia:

  • stanu zapalnego,
  • zakażonej tkanki nerwu zębowego z wnętrza zęba.

Tylko w ten sposób można zatrzymać ból i uratować zęba. Miazga zęba jest najbardziej wewnętrzną warstwą zęba – zawiera nerwy i naczynia krwionośne. Na zewnątrz nasze zęby są chronione przez twardą, zmineralizowaną warstwę zwaną szkliwem. Pomiędzy szkliwem a miazgą znajduje się bardziej miękka zębina, która zawiera zakończenia nerwowe pochodzące z miazgi.

Kiedy ząb ma rozległe ubytki lub ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku, nerwy i naczynia krwionośne zębiny i miazgi zostają wystawione na działanie środowiska jamy ustnej, co może powodować wrażliwość na zimno lub gorąco. Ten problem, jeśli jest powierzchowny, można rozwiązać, po prostu uzupełniając ząb wypełnieniem.

Jeśli jednak ta sytuacja będzie się rozwijać, uszkodzenie zęba będzie się utrzymywało – ostatecznie tkanka miazgi ulegnie zapaleniu. Kiedy tak się dzieje, występuje silny, ciągły ból, który nie ustępuje, nawet po zażyciu leków przeciwbólowych. Na tym etapie, aby uchronić ząb przed ekstrakcją, jedyną opcją jest właśnie wykonanie leczenia kanałowego.

Jak rozpoznać objawy tego, że leczenie kanałowe może być potrzebne?

Jeśli występują niektóre lub wszystkie z następujących problemów, może być konieczne leczenie kanałowe:

  • Ból – ból związany ze stanem zapalnym tkanki miazgi jest silny i ciągły. W większości przypadków ból jest tak silny, że zmusza pacjentów do wizyty u dentysty w nagłych wypadkach.
  • Ból podczas przeżuwania – w zaawansowanych przypadkach pacjenci mogą odczuwać silny ból za każdym razem, gdy gryzą jedzenie po dotkniętym zębie.
  • Obrzęk – zapalenie tkanki miazgi może również prowadzić do obrzęku tkanek miękkich wokół dotkniętego zęba.
  • Ropa – w niektórych przypadkach ropa wypływa z tkanek miękkich otaczających uszkodzony ząb.
  • Luźny ząb – gdy infekcja miazgi przemieszcza się do struktur otaczających uszkodzony ząb, tkanka przyzębia, która zakotwicza ząb do kości, ulega zniszczeniu.

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z tych objawów należy bezzwłocznie udać się do stomatologa. Wyspecjalizowane gabinety, jak Estefill.pl potrafią dokonać dokładnej i bezzwłocznej diagnozy i pomóc uśmierzyć ból, równocześnie robiąc wszystko, by uratować zęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj