Recykling termiczny to obok recyklingu chemicznego i mechanicznego sposób na organizację obiegu materiałów, w tym przypadku tworzyw sztucznych. Warto bowiem wiedzieć, że surowce wtórne mogą być wielokrotnie przetwarzane, co pozwala znacząco ograniczyć zużycie surowców naturalnych oraz zminimalizować ilość składowanych odpadów na wysypiskach śmieci.
Czym jest recykling termiczny tworzyw sztucznych?
Recykling termiczny polega na spalaniu, półspalaniu oraz termolizie odpadów, co ma spowodować odzyskanie zgromadzonej w nich energii. Jest to sposób na wykorzystanie tworzyw sztucznych jako paliw lub surowców niezbędnych w różnych procesach chemicznych i termicznych. Zaletą tej metody jest brak konieczności oczyszczania materiałów. Obecnie recyklingowi termicznemu poddawane jest około 16% wszystkich surowców na świecie.
Tworzywa mogą zostać poddane periolizie, czyli rozkładowi termicznemu bez udziału tlenu w wysokiej temperaturze. Perioliza przeprowadzana jest w specjalnych piecach. Inną metodą obróbki termicznej jest zagazowywanie, czyli przekształcanie surowca w paliwo gazowe przy niewielkim udziale utleniacza w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia.
Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą termiczną ma zastosowanie w stosunku do zanieczyszczonych odpadów lub materiałów będących mieszanką kilku tworzyw. W takich przypadkach wykorzystanie metody chemicznej lub mechanicznej byłoby nie tylko nieekonomiczne, ale także nieuzasadnione. Tym bardziej że w skład niektórych tworzyw sztucznych mogą wchodzić na przykład substancje niebezpieczne.
Metody termicznej obróbki wykorzystywane są także do produkcji granulatu. Surowiec jest najpierw mielony w młynach. W efekcie powstają ziarna o średnicy około 10 mm. Natomiast po obróbce w temperaturze sięgającej 160 stopni Celsjusza powstają regranulaty o cząstkach nie większych niż 4 mm. Producentem granulatu jest firma Mag-Bar. Tak przygotowane tworzywo stanowi gotowy półprodukt do wytwarzania różnych przedmiotów.
Tworzywa sztuczne jako paliwo
Warto wiedzieć, że odpady z tworzyw sztucznych wykazują wysoką wartość opałową, a zatem powoli stają się jednym ze źródeł, z których produkuje się paliwo. W porównaniu do drewna i odpadów komunalnych mają stosunkowo niewielką zawartość wody.
Tworzywa sztuczne zaczynają być stosowane w branży metalurgicznej do ogrzewania pieców jako substytut koksu. Surowiec zastępuje opał w ilości kilkudziesięciu kilogramów na tonę surówki, co przekłada się na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia koksu, a także efektywne wykorzystanie odpadów.