Regularne wizyty stomatologiczne są konieczne do tego, aby zachować zdrowe i piękne zęby. Aby leczenie zębów było skuteczniejsze, lekarz dentysta wykonuje prześwietlenie – tzw. RTG zębów. Na czym ono polega i gdzie się je najczęściej wykonuje? Sprawdźmy to!

Na czym polega i jak przebiega RTG zębów?

RTG, czyli inaczej prześwietlenie, wykonuje się, aby sprawdzić i ocenić stan zębów przed ich leczeniem właściwym. Dobry stomatolog w Łodzi może dzięki niemu ustalić, czy potrzeba dokładnego leczenia, czy wystarczy tylko zabieg profilaktyczny.

Stomatologia ogólnie obfituje w różne procedury medyczne. Nic więc dziwnego, że istnieje kilka rodzajów zdjęć RTG, między innymi:

  • punktowe – niezbędne w leczeniu kanałowym;
  • pantomograficzne;
  • cefalometryczne;
  • zatok – zalecane w takich przypadkach jak stany zapalne;
  • stawu skroniowo-żuchwowego;
  • skrzydłowo-zgryzowe.

Obecnie stomatologia ma znacznie więcej możliwości, jeżeli chodzi o wykonywanie prześwietleń zębów. Kliniki dentystyczne dysponują nowoczesnym sprzętem, który pozwala bardzo dokładnie diagnozować i klasyfikować poszczególne jednostki chorobowe.

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że RTG wykonuje się nie tylko w celu oceny stanu uzębienia. Może ono posłużyć również do oceny tkanek jamy ustnej, a także kości szczęki i żuchwy. To na jego podstawie stomatolog w Łodzi dobiera właściwe metody leczenia. Odbywa się ono najczęściej na fotelu stomatologicznym, pod fartuchem z gumy ołowianej. Przed wykonaniem zdjęcia powinno się wyjąć wszystkie metalowe przedmioty (kolczyki), ponieważ RTG wykorzystuje niewielkie dawki promieniowania.

Gdzie i kiedy najlepiej udać się na prześwietlenie stomatologiczne w Łodzi?

RTG to metoda, którą stosuje się w wielu różnych przypadkach. Jeżeli podczas wizyty dentystycznej stomatolog stwierdzi, że jest ono potrzebne do dalszej diagnozy, może to oznaczać, że z zębami dzieje się coś niedobrego. Problemu należy wtedy szukać głębiej – tam, gdzie nie widać go gołym okiem. Jest to jedna z podstawowych form diagnostyki, którą wykonuje się podczas leczenia – nie ma na nie skierowań.

Prześwietlenie zębów odbywa się zarówno w zwykłym gabinecie dentystycznym, jak i w profesjonalnym centrum stomatologii. Łódź obfituje w tego typu usługi, dlatego bez względu gdzie udamy się na leczenie zębów, możemy doświadczyć któregoś z rodzajów RTG. Wszystko zależy bowiem od przypadku. Niemniej jednak wiele osób znacznie wcześniej szuka informacji na ten temat. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową takich fraz, jak np. „stomatolog Łódź”, czy też „zdjęcia RTG zębów w Łodzi” pojawiają się setki wyników, które w mniejszym bądź większym stopniu odpowiadają na poszczególne pytania. Nie należy się ich obawiać, ponieważ służą tylko i wyłącznie do tego, aby potwierdzić diagnozę oraz dobrać odpowiednią formę leczenia. Tego typu badania są bezbolesne i trwają nie więcej niż kilka minut – czas naświetlania: poniżej minuty.

Zdjęcia obrazowe zębów wykonuje się w: diagnostyce, przy ekstrakcji zębów, w leczeniu ortodontycznym, a także przy zabiegach implantacyjnych oraz ocenie postępującego zaniku kości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj