Pierwsza spotkanie z prawnikiem może być stresującym wydarzeniem. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, która wymaga fachowej porady prawnej, albo potrzebujesz adwokata do reprezentacji przed sądem, niezbędne będzie przygotowanie się do pierwszej wizyty. W tym celu warto zapoznać się z kilkoma radami, które usprawnią przebieg spotkania z prawnikiem.

Pierwsze spotkanie z prawnikiem – co musisz wiedzieć, zanim umówisz się na wizytę?

Kolejnym krokiem po wybraniu prawnika, któremu chcesz powierzyć swoją sprawę, jest umówienie terminu wizyty. W trosce o czas swój i klientów prawnicy oferują zwykle kilka różnych sposobów kontaktu. Możesz w tradycyjny sposób umówić się na wizytę przez telefon lub skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie internetowej wybranej kancelarii. W trakcie pierwszej rozmowy lub kontaktu mailowego zostaniesz zapewne poproszony o podanie wszystkich potrzebnych danych, które ułatwią dalszą komunikację. Należy przygotować się również na pytania o dotyczące twojej sprawy oraz o oczekiwany rodzaj pomocy. Jeśli interesuje Cię prawo rodzinne Kluczbork i wsparcie na przykład w zakresie postępowania rozwodowego, zostaniesz poproszony o krótkie opisanie swojej sytuacji. Podczas umawiania wizyty powinieneś także poruszyć istotne dla Ciebie kwestie, takie jak:

  • Wynagrodzenie

Dowiedz się, czy pierwsze spotkanie odbywa się w ramach bezpłatnej porady prawnej, czy pobierane jest za nie pełne wynagrodzenie. W razie opłaty – jaka jest jej wysokość?

  • Temat

Zadbaj, by prawnik wyjaśnił, jakie poszczególne zagadnienia dotyczące twojej sprawy będą omawiane na spotkaniu.

  • Dokumenty

Dowiedz się, jakie dokumenty i inne materiały będą niezbędne do zapoznania się z twoją sprawą i udzielenia porady.

  • Przebieg spotkania

Prawnik bądź inna osoba, z którą bezpośrednio się kontaktujesz, powinna poinformować cię, jaki będzie harmonogram spotkania, ile czasu na nie przewidziano i czy w razie konieczności istnieje możliwość przedłużenia wizyty.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u prawnika?

Jeśli cenisz swój czas i chcesz, by Twoja pierwsza wizyta u prawnika przebiegła owocnie, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Informacje i dokumenty

Praca adwokatów oraz radców prawnych rozpoczyna się od zapoznania się ze stanem faktycznym danej sprawy, a w dalszej kolejności proponowane są możliwe rozwiązania prawne. By udzielić skutecznej pomocy, specjalista musi posiadać kompletną wiedzę na temat Twojej sytuacji, a w tym celu powinieneś zabrać ze sobą na spotkanie wszystkie dokumenty i uporządkować posiadane informacje związane ze sprawą. Do kluczowych danych dotyczących sprawy zaliczają się daty oraz opisy istotnych dla sprawy okoliczności faktycznych, aktualny stan sprawy, umowy, zaświadczenia, paragony, faktury, wydruki korespondencji, bilingi telefoniczne, fotografie itp.

  • Określone stanowisko w sprawie

Przed spotkaniem z prawnikiem określ jasno swój cel i zastanów się, co chcesz osiągnąć podczas postępowania sądowego. Sprecyzuj, jakie koszty jesteś w stanie ponieść oraz określ swoją gotowość do kompromisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj