Chociaż inwestowanie na giełdzie wydaje się strasznie skomplikowane i dostępne tylko dla nielicznych, to wcale tak nie jest, gdyż swoich sił może spróbować tu praktycznie każdy. Liczy się upór w dążeniu do celu, ciągła nauka i zaufana pomoc brokerska. Rozwiniemy te tematy w poniższym artykule!

Wybierz zaufany podmiot

To, co najważniejsze na początek – jeśli chcemy inwestować na giełdzie, musimy w pierwszej kolejności zdobyć podstawową wiedzę na temat rynku i tego jak on funkcjonuje. Załóżmy rachunek w domu maklerskim, co pozwoli nam na dokonywanie transakcji. Ważne, by wybrać odpowiedni podmiot, na przykład Saxo Broker, przeanalizować koszty i opłaty, a także – co jest absolutnie kluczowe – upewnić się, czy dany dom maklerski posiada licencję wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Gwarantuje ona, że podmiot działa legalnie.

Miej świadomość ryzyka

Każdy, dosłownie każdy, więc zarówno początkujący, jak i bardzo doświadczony inwestor, musi mieć świadomość ryzyka, grając na giełdzie. To oznacza, by zawsze brać pod uwagę, że “koń”, na którego postawiliśmy, wcale nie wygra. Trzeba więc mierzyć siły na zamiary. Osoby dopiero co zaczynają, popełniają też jeszcze inny błąd – za bardzo się emocjonują graniem na giełdzie. To zrozumiałe, ale należy zachować czysty umysł, zdrowy rozsądek i kalkulować na chłodno. 

Spróbuj swoich sił

Co ważne, początkujący wcale nie muszą od razu rzucać się na głęboką wodę i stawiać pieniądze na giełdzie, gdyż dla nich wiele firm udostępnia konta demo. Ten symulator umożliwia zdobyć niezbędne doświadczenie, stanowiąc rewelacyjny sposób na trening przed wejściem na giełdę. Żeby zyskiwać, koniecznie trzeba najpierw ocenić, jakie mamy możliwości i na tej podstawie obrać strategię. Ważne, by śledzić notowania i przy okazji nauczyć się akceptowania strat, a czasem i rezygnowania z operacji, jakie je powodują. 

Ważne, by wiedzieć, w co inwestować

To ważne z tego powodu, że choć giełda kojarzy się tylko z inwestowaniem w akcje, to tak naprawdę mamy o wiele różnych możliwości. Jak można się przekonać – jest tego multum. Wśród produktów inwestycyjnych możemy wybierać między akcjami, obligacjami, funduszami ETF, funduszami inwestycyjnymi, ale możemy też spróbować swoich sił, korzystając z możliwości, jakie zapewniają produkty wykorzystujące dźwignię finansową. Zaliczamy do nich opcje giełdowe, kontrakty futures, opcje walutowe, Forex, kontrakty CFD, surowce itp. Dużo na ten temat można też przeczytać na stronie Giełdy Papierów Wartościowych

Poznaj najważniejsze zasady grania na giełdzie

Zasady obowiązują w wielu dziedzinach, a tym mocniej wybrzmiewają tam, gdzie można zyskać lub stracić. Grając na giełdzie, też powinniśmy o nich pamiętać. Niezwykle istotna jest dyscyplina, która pomaga na każdym etapie inwestowania. Kolejną ważną zasadą jest akceptacja straty. Uchroni nas to przed kurczowym trzymaniem się transakcji, z której nie będziemy mieć żadnej korzyści. To jest zresztą nierozerwalne związane z przygotowaniem odpowiedniego planu, dzięki czemu będziemy przygotowani na pozytywne, jak i negatywne scenariusze. I co równie ważne na koniec – zawsze należy uczyć się na własnych błędach, gdyż wyciąganie wniosków z własnych niepowodzeń to najszybszy sposób na to, by każdego dnia stawać się coraz lepszym inwestorem. 

Inwestować może każdy, lecz najważniejsze to pamiętać o tych kilku zasadach, które przedstawiliśmy w artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj