Każdego dnia na drogach dochodzi do niespodziewanych stłuczek bądź awarii, w wyniku czego niezbędna jest pomoc wykwalifikowanej pomocy drogowej. Większości awarii oraz stłuczek nie da się przewidzieć, jednak można się przygotować na ich ewentualne powstanie, wybierając podczas ubezpieczania samochodu odpowiedniego wariantu ubezpieczeniowego. Mowa tutaj o ubezpieczeniu OC, które pokrywa także koszt odholowania uszkodzonego pojazdu z miejsca stłuczki bądź wypadku samochodowego.

Jeżeli stłuczka bądź wypadek samochodowy został wywołany przez innego sprawcę zdarzenia drogowego, możemy skorzystać z pokrycia kosztów odholowania auta z OC sprawcy. Samochód bezwzględnie powinien zostać odholowany w sytuacji, gdy stan techniczny naszego pojazdu uniemożliwia kontynuację jazdy, nie jest możliwe holowanie przez inny samochód, a także nie ma możliwości pozostawienia pojazdu na drodze czy też na poboczu. W takiej sytuacji pojazd zostaje odholowany z miejsca zdarzenia pod wskazany przez właściciela pojazdu adres. Jest to zazwyczaj miejsce zamieszkania właściciela, adres najbliższego warsztatu samochodowego bądź najbliższy parking strzeżony.  

Ile wynosi zwrot kosztów z oc sprawcy? 

Jeżeli do kolizji bądź wypadku samochodowego dojdzie nie z naszej winy możemy domagać się zwrotu kosztów holowania pojazdu przez pomoc drogową, a także pokrycie kosztów jego naprawy. Firma ubezpieczeniowa może odmówić takiego zwrotu części bądź całości kosztu odholowania samochodu, szczególnie kiedy ceny odbiegają od standardowych cen za holowanie aut w danym regionie.  

Dlatego zanim zdecydujemy się na usługi konkretnej pomocy drogowej, powinniśmy zwrócić uwagę, ile będzie nas kosztowała laweta 24 h oraz czy jej cena nie będzie odbiegała od cen innych usługodawców. Niezależnie od tego czy to my powoływaliśmy wypadek czy jesteśmy osobą poszkodowaną, mamy obowiązek minimalizowania poniesionych kosztów, a firma ubezpieczeniowa może wypłacić nam jedynie kwotę uśrednioną, na podstawie statystyk i cenników innych pomocy drogowych.  

W każdej sytuacji mamy prawo do odwołania, szczególnie gdy uznamy że firma ubezpieczeniowa z oc sprawcy chce zaniżyć kwotę odszkodowania. Obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest przeanalizowanie stanu osoby poszkodowanej, a w sytuacji gdy poszkodowany w wyniku poniesionych obrażeń nie posiada odpowiedniego rozeznania bądź holowanie auta było wzywane przez służby mundurowe, ubezpieczyciel ma obowiązek poniesienia całkowitego kosztu holowania uszkodzonego pojazdu.  

W jaki sposób zwracane są koszty z oc sprawcy?  

W przypadku brania udziału w wypadku samochodowym, w którym to nie my jesteśmy stroną winną, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni samodzielnie opłacić fakturę za holowanie auta, a dopiero po zakończeniu czynności ubezpieczeniowych możemy zwrócić się z wnioskiem do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot poniesionych kosztów za usługę holowania. W niektórych przypadkach zdarza się, że pomoc drogowa Warszawa występuje z wnioskiem do towarzystwa ubezpieczeniowego, przez które finansowana jest laweta 24 h. Najkorzystniejszą opcją jest jednak posiadanie zaufa firmy ubezpieczeniowej oraz pomocy drogowej, dzięki czemu nawet w sytuacji kolizji bądź wypadku samochodowego nie zapłacimy za usługę wygórowanej kwoty, a ubezpieczyciel zwróci nam całość poniesionych kosztów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj