Mieszkając w bloku, wiele kwestii związanych z usterkami i ich naprawą leży po stronie zarządcy budynku oraz spółdzielni mieszkaniowej. To w jej obowiązkach leży zadbanie o prawidłową infrastrukturę grzewczą czy kanalizacyjną. Po stronie lokatorów leży obowiązek zgłoszenia problemu odpowiednim osobom.

Kanalizacja, jak ją przygotować i sprawdzić?

Budując bloki, w których mieszkać będzie wiele rodzin, wykonawca budynku musi przed jego oddaniem do użytku dokładnie sprawdzić wiele kwestii, kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa (jak instalacja elektryczna czy grzewcza), ale również takich, które może bezpośrednio nie zagrażają życiu mieszkańców, ale nie da się bez nich funkcjonować. Jedną z nich jest kanalizacja. Jest to system rur, którego zadaniem jest odprowadzać nieczystości ciekłe z mieszkań. Gdy jakaś z rur zostanie nienależycie wykonana, wówczas mieszkańców czekać może wiele problemów. Dlatego też, przed oddaniem budynku do użytku wykonywana jest inspekcja rur, w celu sprawdzenia, czy wszystkie elementy zostały odpowiednio wykonane. Zadanie to wykonywane jest przez specjalne firmy, oferujące usługi monitoringu kanalizacji, jak np. firma stankan.pl. Na tym etapie ocena stanu kanalizacji pozwala jeszcze usunąć występujące nieprawidłowości, zanim przerodzą się one w poważniejsze awarie.

Blok z lokatorami

Również w przypadku bloku, w którym już mieszkają ludzie powinna regularnie odbywać się kontrola, która może zapobiec poważnym problemom. Ważne jest, aby w miarę możliwości jak najszybciej wykryć problem i jeśli to konieczne- wykonać udrażnianie rur zanim zostaną one całkowicie zatkane. W tym celu wykonuje się monitoring, jednak jest to zadanie dla firm, które posiadają specjalistyczny sprzęt. Działania wykonuje się zarówno w obrębie oceny stanu rur zewnętrznych w budynku, ale także inspekcja dotyczyć może rur zewnętrznych. Przy czym należy pamiętać, że w obu przypadkach wykorzystuje się inne metody oraz sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj