Łazienka to wyjątkowa przestrzeń, w której – wbrew temu co można by sądzić – spędzamy naprawdę wiele czasu. Po ciężkim dniu pozwala nam się zrelaksować i wyciszyć, a z drugiej strony już z samego rana, dzięki niej możemy zafundować sobie przyjemny i energetyzujący prysznic. By jednak czuć się tam znakomicie, musimy poświęcić wcześniej nieco czasu na skrupulatne zaprojektowanie całości.

Posiadanie okna w łazience, jeśli tylko dobrze do tego podejdziemy, może okazać się nie lada zaletą. Choć takie rozwiązanie kojarzy się głównie z wielkimi, luksusowymi apartamentami, dostęp do światła dziennego w tak ważnym pomieszczeniu jest możliwy także dla właścicieli mieszkań o skromniejszym metrażu – deweloperzy stawiają obecnie na takie właśnie udogodnienia. To powiedziawszy możemy już przejść do właściwej części artykułu, w którym, starając się odpowiedzieć na tytułowe pytanie przedstawimy kilka naszych, związanych z tym tematem, przemyśleń. Zapraszamy dalej!

Okno w łazience – co należy wiedzieć na początek?

Łazienka, w której zmieściło się okno to pomieszczenie posiadające niezaprzeczalne walory. Wymieniany wyżej dostęp do naturalnego światła, chcąc nie chcąc, wybija się tutaj na pierwsze miejsce. Dzięki temu wnętrze optycznie się powiększy oraz będzie w nim znacznie pogodniej, co bez wątpienia dodatnio wpłynie na ogólne samopoczucie. Można przy tym mówić o pewnym obniżeniu opłat za prąd, a także o niepodważalnych korzyściach wynikających z pięknego widoku, czarującego nas na przykład w czasie zażywania kąpieli. Idąc dalej, nie można nie wspomnieć o jakże ważnej wentylacji, kluczowej w miejscu, gdzie przecież gromadzą się olbrzymie wręcz ilości wilgoci – systematyczne wietrznie jest w stanie zapobiec wielu bolączkom związanym z odprowadzaniem pary wodnej.

Jasne kolory i sprzęt wysokiej jakości

Warto pamiętać, że słońce potrafi wydobyć na powierzchnię wszelkie niedoskonałości pomieszczenia, wliczając w to oczywiście kurz oraz zacieki. Dlatego też dobrą praktyką w tym przypadku będzie postawienie na jasne kolory, co powinno przejawiać się w zastosowaniu stonowanych płytek, na których zabrudzenia nie będą aż tak mocno widoczne. Druga sprawa to jakość elementów wyposażenia – jeśli zakupimy odporne na zarysowania oraz działanie wody i chemii meble, armaturę, czy dekoracje, z pewnością nie pożałujemy decyzji.

Znaczenie kwiatów i dużego lustra

Co ciekawe, okno w łazience to także znakomita okazja, by wnętrze ozdobić żywymi roślinami. W środowisku, jakie tam zastaną wspaniale będą czuć się skrzydłokwiaty, paprocie, draceny, jak również storczyki, by wymienić tylko kilka propozycji. Lustro jest kolejnym dodatkiem, który pozytywnie wpłynie na odbiór całego pomieszczenia. Świetnie uzupełni ono łazienkowe okno, jeszcze bardziej rozjaśniając i poszerzając przestrzeń. Najlepiej, jeśli lustro okaże się odpowiednio duże, a jego kształt dobrze dopasuje się do charakteru pozostałego wyposażenia. W czasie urządzania wnętrz spójność to absolutna podstawa.

Czy łazienka z oknem zapewnia nam prywatność?

Nie jedna osoba wyrazi jednak pewne obawy, sugerując, że za sprawą okna czekać ją będzie zwyczajna utrata prywatności. W wolnostojących domkach problem ten w zasadzie nie występuje, za to wszystko przedstawia się inaczej w, stojących jeden obok drugiego, blokach. Doskonałym wyjściem z sytuacji będzie oczywiście postawienie na montaż odpornych rolet, żaluzji, czy nawet zasłon, w ostateczności zaś wykorzystanie tak zwanego szkła mlecznego.

Pomoc ze strony specjalistów

Wracając jeszcze do tematu wentylacji… „Pamiętajmy, by okno zawsze otwierało się swobodnie. Złym pomysłem będzie obstawienie parapetu mnogimi przedmiotami – mówi ekspert ze znanej firmy Plastixalzniechęci nas to tylko przed regularnym wietrzeniem. Na etapie wyboru stolarki, warto zasięgnąć wiedzy specjalistów, doradzą nam oni nie tylko w kwestii estetyki, polecą nam – uwzględniając aspekty związane z termoizolacją i wymianą powietrza – również model najlepiej nadający się do łazienki, która narażona jest przecież na zupełnie inne czynniki niż pozostałe domowe pokoje”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj