Malowanie dachu przynosi nie tylko wizualny efekt, ale również w ogromnym stopniu podnosi jego jakość i odporność na czynniki zewnętrzne. Żeby praca przyniosła zamierzone efekty, najpierw dach musi zostać odpowiednio przygotowany. Dowiedz się, o czym nie można zapomnieć przed malowaniem dachów.

Krok pierwszy – skuteczne czyszczenie dachu

Pierwsze, o czym należy pamiętać przed pokryciem powierzchni dachu nowymi warstwami ochronnej farby, to dokładne wyczyszczenie całej powierzchni. Mowa tu o bardzo skrupulatnym pozbyciu się wszystkich zabrudzeń, które uniemożliwiłyby skuteczne malowanie. Profesjonalne firmy używają w tym celu tym celu środków, które rozmiękczają tłuste i lepkie zabrudzenia, które pochodzą np. z drzew lub zanieczyszczeń emisyjnych.

Na tym jednak nie koniec, bowiem konieczne jest również pozbycie się ewentualnych mchów i porostów, które bez większych problemów mogą zakorzeniać się w strukturach dachówki ceramicznej i cementowej. W tym celu stosuje się biobójcze środki czyszczące, które skutecznie neutralizują zarodniki tych roślin.

Rozmiękczone zabrudzenia należy usunąć za pomocą wysokociśnieniowej myjki lub w razie konieczności doczyścić szczotką.

Krok drugi – wymiana uszkodzonych dachówek

Na tym etapie należy bardzo dokładnie zbadać dach pod kątem odnalezienia ewentualnych popękanych dachówek. Uszkodzone dachówki nie stanowią żadnej przeszkody dla wody, dlatego wskutek ich obecności na dachu może dochodzić do przenikania wilgoci do głębszych warstw poszycia. To z kolei z biegiem czasu doprowadzi do gnicia i butwienia drewnianych elementów, np. stropów, przęseł czy więźby dachowej, które będą wymagały kosztownego remontu lub całkowitej wymiany dachu.

Malowanie dachów to nie jest jedyna okazja, kiedy warto dokonać przeglądu stanu technicznego dachówek. Powinieneś robić to każdorazowo po ekstremalnych zjawiskach atmosferycznych, kiedy może dojść do ich mechanicznego uszkodzenia, a także po zimie, kiedy dachówki mogą pękać wskutek zamarzającej wody, która dostaje się do ich struktur.

Krok trzeci – zlokalizuj i usuń ogniska rdzy

Mowa tu oczywiście o dachach blaszanych, które narażone są na postępowanie korozji. Mycie dachów blaszanych przed malowaniem powinno odbywać się z wykorzystaniem środków zawierających inhibitory korozji. W przypadku występowania ognisk rdzy należy usunąć je za pomocą szlifierek wyposażonych w specjalistyczne szczotki.

Miejsca, w których znajdowały się ogniska rdzy, powinny być zostać pomalowane farbą podkładową o działaniu antykorozyjnym. Dopiero później przyjdzie kolej na malowanie dachu za pomocą specjalistycznej farby do dachów blaszanych, która chroni nie tylko przed postępowaniem korozji, ale również zabezpieczają dach przed działaniem promieni UV, czy zapobiegają łatwemu osadzaniu się zabrudzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj