Lato już w pełni, zatem na pewno większość z Was musi się mierzyć z istotnym problemem jakim jest gaszenie pragnienia podczas wysokich temperatur. Poniżej podpowiadamy jakie orzeźwiające napoje najlepiej wybrać w tym okresie.

Jakie orzeźwiające napoje pić podczas letnich upałów?

W czasie upalnych, letnich miesięcy niezwykle istotne jest, aby zapewnić organizmowi dobre nawodnienie. Bez spożywania dużej ilości wody możemy nabawić się różnorakich problemów zdrowotnych na czele z udarem cieplnym. Naukowcy zalecają, aby w czasie wysokich temperatur na zewnątrz spożywać od dwóch do nawet trzech litrów wody dziennie. Nie wszyscy jednak lubimy pić czystą wodę, w związku z tym w poniższym artykule postaramy się przedstawić najlepsze alternatywy dla zwykłej wody, które nie tylko pozwolą orzeźwić organizm, ale także będą zdrowe i pyszne w smaku.

Woda czyli coś bez czego organizm nie może funkcjonować prawidłowo

Zanim przejdziemy do listy polecanych napojów zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy dokładnie, dlaczego organizm tak bardzo potrzebuje wody. Otóż wraz ze wzrostem temperatury nasze ciało zaczyna się pocić – tracąc jednocześnie jeszcze większe ilości wody. Aby zatem nie dopuścić do przegrzania organizmu w upalne dni trzeba bacznie przyglądać się reakcjom naszego ciała i odpowiednio reagować. Do takich alarmowych symptomów zaliczyć należy suchość w gardle oraz uczucie pragnienia. O dość dużym odwodnieniu organizmu może świadczyć również zmniejszona ilość wydzielanego potu ( który podczas upałów pełni istotną rolę w regulacji temperatury organizmu ). Jeżeli zatem zaobserwujecie któryś z wymienionych objawów to należy jak najszybciej pomyśleć o spożyciu wody lub innych płynów.

Jakie zatem płyny mogą stanowić dobrą alternatywę dla wody? Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym co do wyboru, ponieważ wiele napojów, które wydają się niezwykle orzeźwiające, tak naprawdę nie pomogą w odpowiednim nawodnieniu naszego ciała. Chodzi tutaj w głównej mierze o wszelkiego rodzaju kolorowe i słodzone napoje, wody smakowe czy też alkohol. Musicie bowiem wiedzieć, że znajdujący się w takowych napojach cukier ogranicza wchłanianie płynów. Decydując się na takie napoje tylko z pozoru gasicie pragnienie. Pijąc natomiast alkohol w upalne dni narażacie organizm na wysokie skoki ciśnienia niebezpieczne dla zdrowia i również nie nawadniacie organizmu w optymalny sposób.

Zatem najprostszym sposobem na urozmaicenie smaku czystej wody jest wzbogacenie jej o dodatek ulubionych owoców. Zawarty w nich sok pozwoli uzyskać zupełnie inny smak. Przygotowując napoje mające być alternatywą dla czystej wody należy również zwrócić uwagę na ich temperaturę. Mitem jest, że najlepiej w schłodzeniu organizmu pomagają napoje o niskiej temperaturze, czyli na przykład takie prosto z lodówki. Spożycie mroźnego napoju wychładza w znacznym stopniu organizm i wymusza na nim zużytkowanie sporej ilości energii, aby wyrównać ogólną temperaturę ciała co przekłada się na odczucie większego ciepła. Efekt jest zatem odwrotny od zamierzonego. Optymalnie będzie zatem spożywać tylko lekko schłodzone napoje.

Pierwszą propozycją alternatywy dla czystej wody będzie domowej roboty mrożona herbata. Aby przyrządzić ten napój należy zaparzyć zieloną herbatę pod przykryciem w temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Następnie do naparu należy dodać listki mięty oraz sok z jednej cytryny. Przed podaniem napoju warto wrzucić kilka kostek lodu.

Lemoniada – znakomita alternatywa dla czystej wody

Następną znakomitą propozycją napoju będącego ciekawą alternatywą dla wody jest lemoniada. Lemoniadę można przyrządzić samemu w domu lub też, jeżeli jesteście bardzo zabiegani, skorzystać z takich propozycji jak naturalnie przygotowana lemoniada bez substancji konserwujących Beelemon.

Do przygotowania lemoniady własnoręcznie potrzebne wam będzie: jedna cytryna, kilka łyżek miodu oraz 2 litry wody. Lemoniada najlepiej smakuje podana z kilkoma kostkami lodu.

Nasza ostatnia propozycja to koktajl owocowy. Jego zaletą jest nie tylko gaszenie pragnienia, ale również fakt, że będzie on bardzo sycący i może stanowić przekąskę. Wystarczy wybrać owoce, które najbardziej wam smakują, zmiksować je razem i odstawić na kilka chwil do lodówki. Jeżeli napój jest za gęsty można go rozrzedzić przy pomocy kilku kropel mleka lub maślanki.

To oczywiście tylko kilka najbardziej popularnych propozycji napojów, które będą świetną alternatywą dla osób nieprzepadających za czystą wodą. Można je dowolnie modyfikować pod swoje własne preferencje. Najważniejsze jednak aby w trakcie trwającego lata pamiętać o spożywania każdego dnia dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do przegrzania się organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj