Kreatyna monohydrat – termin ten kojarzy zapewne większość osób uczęszczającym na siłownię, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej. Czym dokładnie jest monohydrat kreatyny i jakie efekty przynosi jego suplementacja?

Kreatyna monohydrat – co to takiego?

Mikronizowany monohydrat kreatyny to związek organiczny, w którego skład wchodzi kwas octowy. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną i jest związkiem, który produkowany jest przez ludzki organizm – wytwarzany jest on w wątrobie, jednak proces ten jest niezwykle długotrwały. W związku z tym, dla osób pragnących w szybkim tempie zbudować masę mięśniową, suplementacja kreatyną okazuje się nieoceniona. Warto wiedzieć, że monohydrat kreatyny stanowi bardzo często stosowaną odżywkę przez wielu sportowców. Jest to anaboliczny suplement diety, który odpowiada za syntezę białek, a także zwiększenie wydajności i siły, za co odpowiedzialna jest obecność cząsteczek ATP znajdujących się w mięśniach. Podczas intensywnego treningu, w mięśniach wzrasta kwasowość, którą kreatyna jest w stanie skutecznie zredukować. 

Jak dawkować monohydrat kreatyny?

Stosowanie kreatyny zależne jest między innymi od postaci, w jakiej znajduje się dany suplement. Na rynku znajduje się on w postaci tabletek, jak i proszku. Dawka powinna zostać dostosowana przede wszystkim do masy mięśniowej, jak również rodzaju i intensywności wykonywanych ćwiczeń. W przypadku suplementacji stałej, przyjmowanie kreatyny nie powinno przekroczyć okresu 40 dni – suplementacja ta jest jedną z najczęściej stosowanych przez sportowców, zaś dawka monohydratu kreatyny powinien wynosić maksymalnie 0,05 g na kilogram masy ciała. Innym sposobem stosowania jest również suplementacja w porcjach, która powinna wynosić od 5 do 10 gram monohydratu kreatyny, który natomiast należy przyjmować 3 razy dziennie nie dłużej, niż przez okres 2 tygodni. 

Jakie efekty przynosi suplementacja monohydratu kreatyny?

Ze względu na działanie związku zawartego w suplemencie bezpośrednio w komórkach mięśniowych, jednym z najważniejszych efektów jest szybki przyrost masy mięśniowej. Budowanie masy mięśniowej to częsty cel intensywnych treningów – stosując monohydrat kreatyny, efekty stają się zauważalne w znacznie szybszym tempie. Warto również wiedzieć, że drugą z istotnych korzyści stosowania tego suplementu jest zwiększenie wydolności organizmu podczas wyczerpujących ćwiczeń. Ze względu na fakt, że poziom pH w mięśniach utrzymywane jest na właściwym poziomie, jest to prosty sposób na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz zapewnienie im odpowiedniej regeneracji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj