Chociaż wiele osób chce być odpowiedzialnymi kierowcami i przed skorzystaniem z pojazdu po imprezie dokonują pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, to niestety bardzo często takie działania nie mają żadnego sensu. Wynika to z tego, że nawet najlepszy model alkomatu trzeba raz na jakiś czas skalibrować, aby zyskać pewność, że pokazywane wyniki są wiarygodne.

  1. Co daje kalibracja alkomatu?
  2. Jak często trzeba przeprowadzać kalibrację alkomatu?
  3. Gdzie jest najtańsza kalibracja alkomatów?

Na szczęście niezależnie od posiadanego modelu alkomatu, taka usługa nie wiąże się z dużymi kosztami. Warto więc już teraz sprawdzić, na czym polega kalibracja alkomatów i gdzie można ją zlecić. Wybierając sprawdzony punkt kalibracji alkomatu, klient zyskuje gwarancję, że cały proces zostanie prawidłowo przeprowadzony, a jego alkomat zostanie odesłany w najszybszym możliwym terminie.

alkomat dowodowy ALP-1

Co daje kalibracja alkomatu?

Regularna kalibracja alkomatu zalecana jest z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala zestroić sensor zamontowany w urządzeniu z jego oprogramowaniem, co przekłada się na wiarygodne pomiary. Skalibrowany alkomat będzie pokazywał powtarzalne wyniki, co wyeliminuje ewentualne wątpliwości związane z prawidłowym działaniem urządzenia. Z tego powodu, chociaż każdy producent informuje, jak często należy kalibrować alkomat, to w praktyce warto się zgłosić do serwisu zawsze, gdy pojawią się wątpliwości związane z otrzymywanymi wynikami.

alkomaty elektrochemiczne

Jak często trzeba przeprowadzać kalibrację alkomatu?

Odpowiedź na pytanie o to, jak często trzeba przeprowadzać kalibrację, zależy od kilku czynników. Jeżeli ktoś regularnie korzysta z urządzenia do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, to powinien oddać alkomat do kalibracji przynajmniej raz na kilka miesięcy. Usługi kalibracji będą natomiast potrzebne rzadziej, jeżeli ktoś sporadycznie wykorzystuje alkomaty elektrochemiczne. Wówczas można wysłać sprzęt do kalibracji raz w roku.

kalibracja alkomatu

W sprzedaży dostępne są różne modele urządzeń, a największą popularnością cieszą się alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Pierwsze z nich są co prawda tańsze, jednak specjaliści zgodnie przyznają, że lepiej kupić alkomat elektrochemiczny. Pozwala on uzyskać dokładniejsze pomiary, szczególnie jeżeli chodzi o sprzęt, który trafił na serwis alkomatów i został poddany kalibracji. Nieco droższa jest natomiast kalibracja alkomatów dowodowych. Tego typu alkomaty są wykorzystywane między innymi w zakładach pracy.

alkomat Alcofind PRO X-5 PLUS

Gdzie jest najtańsza kalibracja alkomatów?

Bez względu na to, jakiej firmy alkomat posiadasz, alkopatrol.pl może zagwarantować najlepsze ceny na usługi serwisowe i kalibrację. Najlepiej więc już teraz zajrzyj na stronę firmy i sprawdź, ile kosztuje kalibracja alkomatu.

 alkomat Promiler iBlow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj