Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie społeczne i gospodarcze w całym kraju. Dotknęła wielu branż, w tym również rynek nieruchomości. Jak sytuacja wygląda w Poznaniu? Czy deweloperzy i osoby zainteresowane kupnem mieszkań mają się czego obawiać?

Czy ceny mieszkań w Poznaniu spadły w związku z pandemią?

W I kwartale 2020 r. średnia cena ofertowa za 1 m kw. mieszkania w stolicy Wielkopolski wynosiła 7526 zł, a średnia cena zakupu 7424 zł. W porównaniu z poprzednimi latami są to znacznie wyższe stawki. Lokale mieszkalne w Poznaniu dużo droższe były tylko w okresie od 2007 r. do 2008 r., kiedy to trwał istny boom na rynku mieszkaniowym. W kolejnych miesiącach nie odnotowano w Poznaniu poważnych wahań w zakresie cen – nieznaczne spadki miały miejsce jedynie w najdroższych lokalizacjach, ale nie we wszystkich. Zdaniem ekspertów z firmy deweloperskiej Ronson ewentualne wyhamowanie cen mieszkań może być widoczne dopiero za parę miesięcy, gdyż na takie sytuacje jak ta związana z pandemią rynek nieruchomości zwykle reaguje z opóźnieniem.

Deweloperzy nie zwalniają tempa

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chodzi inwestycje mieszkaniowe, Poznań i województwo wielkopolskie znajdują się w krajowej czołówce. Od stycznia do maja w całym województwie oddano do użytku 8,4 tys. nowych mieszkań, a deweloperzy zapowiadają, że nie przewidują opóźnień w realizowaniu trwających przedsięwzięć. Biorą oczywiście poprawkę na to, że nabywcy z większym namysłem będą podchodzić do decyzji o zakupie mieszkania, co wynika m.in. z tego, że banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.

Najpopularniejsze mieszkania w Poznaniu

W Poznaniu wciąż ogromne zainteresowanie wzbudzają kawalerki i dwupokojowe mieszkania. Takie lokale bardzo często kupowane są z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu. Wskutek pandemii wzrósł popyt na większe mieszkania, najlepiej z balkonem. Nabywcy częściej szukają też lokali na obrzeżach miasta, gdzie można odpocząć od zgiełku. Oprócz tego w Poznaniu przybywa też mikroapartamentów o powierzchni nie większej niż 25 m kw.

https://ronson.pl/inwestycje-poznan/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj