O rodzaju zabiegów higienicznych stosowanych wobec gadżetów erotycznych w głównej mierze decyduje materiał, z którego zostały wykonane. Zasada ta dotyczy także wibratorów. Im bardziej porowaty jest materiał, tym trudniej będzie utrzymać go w czystości. Najmniej problemów przysparzają wibratory metalowe.

Zasada jest prosta: jeżeli tylko możemy, używajmy gadżetów wykonanych z gładkich i bezpiecznych materiałów. Opinia doradcy ze sklepu z akcesoriami erotycznymi Afrodyta jest jednoznaczna: – W przypadku przedmiotów, które będą wchodzić w bardzo intymny kontakt z naszym ciałem, nie można oszczędzać na jakości. Materiały porowate gromadzą trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Jeżeli zabawka erotyczna nie ma żadnych części elektronicznych można ją bez problemu wyparzyć w zmywarce. Jednak w przypadku wibratora nie jest to możliwe. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera gładkość materiału i jego nieprzenikalność dla drobnoustrojów. Wibratory wykonane z atestowanych, hipoalergicznych surowców zapewnią długotrwałą i bezpieczną eksploatację oraz łatwość utrzymania w czystości.

Jak czyścić wibratory stalowe i z tworzyw sztucznych

Zdecydowanie najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są wibratory stalowe, porcelanowe oraz wykonane ze szkła. Bez trudu umyjemy je dowolnym detergentem i osuszymy ręcznikiem papierowym. Szkło i metal nie stwarzają też żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o skład lubrykantów: możemy użyć każdego preparatu dostępnego na rynku, kierując się wyłącznie jego wpływem na nasze ciało.

Nieco więcej troski wymagają urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych. Zależnie od tego, jaki materiał został użyty, inne mogą być zalecenia do mycia:

  • ABS – tworzywo sztuczne o dużej twardości i odporności na zarysowania, niewrażliwe na działanie większości środków chemicznych, łatwe w utrzymaniu czystości niemal tak samo, jak stal czy szkło,
  • silikon medyczny – przyjemny w dotyku, doskonale gładki i bezpieczny dla ciała materiał, który nie powinien wydawać żadnego zapachu: jeżeli ma intensywną woń, to jest to sygnał, że mamy do czynienia z produktem niskiej jakości – nadają się do łączenia z lubrykantami na bazie wody, natomiast należy unikać lubrykantów silikonowych czy oleistych,
  • elastomer – tworzywo sztuczne będące doskonałą alternatywą dla gumy, bezpieczne dla ciała, nadaje się do mycia ciepłą wodą z mydłem antybakteryjnym – przeznaczone do stosowania wyłącznie z lubrykantami na bazie wody,
  • cyberskóra – mieszanka różnych tworzyw sztucznych o niezwykle elastycznej i delikatnej konsystencji, która do złudzenia przypomina ludzką skórę – nadaje się do stosowania z lubrykantami wodnymi, a po użyciu wymaga starannego umycia ciepłą wodą z mydłem oraz pokrycia odpowiednim pudrem przeciwdziałającym klejeniu się gadżetu,
  • żel – bardzo tanie tworzywo sztuczne o dużej porowatości, które jest relatywnie trudne w higienicznym użytkowaniu – można je myć wodą z mydłem antybakteryjnym i stosować z dowolnym rodzajem lubrykantu,
  • lateks – popularny materiał, z którego powstają rękawiczki jednorazowe, smoczki, zabawki i gadżety erotyczne – jest stosunkowo tani i łatwy w utrzymaniu czystości, jednak niektóre osoby mogą być uczulone na lateks, inne będzie mocno deprymował zapach wykonanych z niego gadżetów.

Poza wymienionym mydłem antybakteryjnym z ciepłą wodą, najwygodniejsze w stosowaniu są specjalistyczne środki czyszczące do zabawek erotycznych. Cały proces polega na zaaplikowaniu odpowiedniej porcji pianki lub płynu na gadżet i przetarciu papierowym ręcznikiem. Równie wygodne są specjalne chusteczki nasączone środkiem myjącym i antybakteryjnym. Nie zaleca się też mycia wibratorów pod bieżącą wodą czy zanurzania w całości w wodzie. Wyjątkiem są specjalne wibratory przeznaczone do użycia w wodzie i pod prysznicem.

Oddzielaj wibratory analne od waginalnych

Podstawowa zasada higienicznego stosowania zabawek erotycznych mówi, żeby nie używać zamiennie akcesoriów analnych i waginalnych. Absolutnie niedopuszczalna jest penetracja analna i zaraz potem waginalna przy użyciu jednego wibratora. Odwrotna kolejność jest stosunkowo bezpieczna, ale wytwarza niedobre przyzwyczajenie, które wcześniej czy później prowadzi do złamania zasad higieny.

Nawet zastosowanie dokładnej lewatywy przed stosunkiem nie sprawi, że z odbytu znikną wszystkie zamieszkujące go bakterie. A należy pamiętać, że flora bakteryjna odbytu jest zupełnie odmienna od tej, która rozwija się na zdrowej błonie śluzowej pochwy. Nie chodzi więc tylko o możliwość przeniesienia do pochwy resztek kału, lecz o zakłócenie równowagi biologicznej. Oczywiście po dokładnym umyciu można użyć wibratora analnego do penetracji waginalnej. Jednak trudno wyobrazić sobie, że przy każdym zbliżeniu znajdziemy czas, aby zrobić “przerwę na umycie wibratora”.

Z opisanych powodów najlepiej mieć dwa komplety zabawek i nie mieszać ich. Najwygodniej też jest trzymać gadżety analne i waginalne w osobnych opakowaniach.

Jak przechowywać gadżety erotyczne?

Rzadko porusza się temat przechowywania gadżetów erotycznych. A szkoda, bo jest to niezwykle ważna sprawa dla utrzymania czystości. Wibrator nie jest urządzeniem w rodzaju suszarki do włosów, którą po użyciu możemy położyć na toaletce. Należy zadbać o to, aby starannie umyte i wysuszone urządzenie zaszło się w opakowaniu chroniącym przed zabrudzeniami i kurzem. Najlepiej żeby nie było to opakowanie współdzielone, lecz wykorzystywane wyłącznie do przechowywania akcesoriów erotycznych określonego rodzaju.

Celowe jest też zabezpieczenie wibratora przed dostępem zwierząt domowych i dzieci. Ogólnie rzecz biorąc trzymanie gadżetów erotycznych “na widoku” nie jest zbyt gustownym rozwiązaniem. Chyba że mamy do czynienia z ekskluzywnymi wyrobami z porcelany, szkła lub metalu, które mogą bez problemu zająć miejsce na toaletce, a nawet pełnić funkcje dekoracyjne. Jednak większość wibratorów, szczególnie tych o anatomicznych kształtach, warto schować w przeznaczonym dla nich miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj