Wiele osób uważa, że dokładne szczotkowanie zębów jest tak samo skuteczne jak używanie nici dentystycznej. Nic bardziej mylnego. Po każdym szczotkowaniu warto nitkować zęby, dzięki czemu pozbywamy się resztek pokarmu i bakterii, które zalegają między zębami. Jeżeli nie jesteśmy pewni w jaki sposób używać nici, warto poprosić o poradę specjalistę. Doświadczony stomatolog nie tylko poleci sprawdzone produkty, ale również zademonstruje w jaki sposób prawidłowo używać nici w trakcie codziennej higieny jamy ustnej.

Zalety używania nici dentystycznej

Dobra wiadomość jest taka, że nici przeznaczone do czyszczenia zębów nie są drogie. Ponadto, w wielu przypadkach wystarczają na bardzo długo. Na początku warto zadbać o odpowiednią technikę czyszczenia. Zbyt mocne dociskanie może prowadzić do krwawienia dziąseł, którego za wszelką cenę należy unikać. Praktycznie każdy stomatolog rekomenduje używanie nici dentystycznej. Jakie są jej największe zalety?

  • Przede wszystkim niedokładne czyszczenie jamy ustnej może być przyczyną próchnicy, która prowadzi do utraty zębów. Używając szczoteczek z twardym włosiem, nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich resztek pokarmów zalegających między zębami. Niestety te resztki to pożywka dla bakterii oraz innych drobnoustrojów.
  • Regularne używanie nici dentystycznej obniża również ryzyko wystąpienia paradontozy. Ta choroba znacząco obniża jakość życia pacjentów, dlatego warto podejmować środki, której jej zapobiegają.

Prawidłowe nitkowanie zębów pozytywnie wpływa na stan naszego uzębienia. Bez względu na wiek, używanie nici dentystycznej daje wymierne korzyści, nawet w bardzo krótkim czasie.

Rodzaje nici dentystycznych

W aptekach i drogeriach można znaleźć różne rodzaje nici, które różnią się od siebie m.in. grubością, zapachem i dodatkami, takimi jak woskowanie. Stomatolog może polecić np. produkt z dodatkiem fluoru. Nie ma jednego, najlepszego wyboru. Różni pacjenci preferują różne nici, dlatego warto poeksperymentować i znaleźć produkt, który w pełni spełnia nasze oczekiwania. Osoby początkujące często wybierają pocięte nici, dzięki czemu nie muszą martwić się czy odcięty kawałek jest zbyt krótki lub zbyt długi.

  • Za każdym razem kiedy czujemy, że kawałek pokarmu utknął nam między zębami, warto „wynitkować” całą jamę ustną.

Nić dentystyczna jest zamknięta w niewielkim opakowaniu, dzięki czemu bez trudu zabierzemy ją w na wakacje lub w podróż służbową. Po pewnym czasie, nitkowanie wejdzie nam w nawyk, dzięki któremu nasze zęby będą zdrowsze i piękniejsze.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj