Przemysłowe bramy przesuwne stanowią doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń gospodarczych, hal produkcyjnych, magazynów, warsztatów lub myjni samochodowych o ograniczonych warunkach zabudowy. Dostępne są w różnych wariantach dostosowanych do indywidualnych oczekiwań Klienta. Bramy te powinny być wybierane tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom konkretnego budynku. Sprawdź, jak skonstruowane są przemysłowe bramy przesuwne i jakie mają zalety!
Konstrukcja bram przemysłowych przesuwnych
Konstrukcja bram przesuwnych wykorzystuje umieszczoną na ścianie budynku przemysłowego prowadnicę. To właśnie po niej przesuwa się specjalny mechanizm jezdny, zamocowany do skrzydła lub skrzydeł. Prowadnica może być umieszczona zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego fasadzie – zależy to od dostępnej przestrzeni. Konstrukcja bram przesuwnych sprawia, że nie ma konieczności montowania progu. Brama taka wykonana jest z kształtowników stalowych zamkniętych z poprzecznymi przekratowaniami. Skrzydło przemysłowej bramy przesuwnej wypełnione jest panelem z blachy stalowej ocynkowanej, powlekanej farbami poliestrowymi. Natomiast panel posiada wewnątrz piankę poliuretanową oraz uszczelki w miejscu styku dwóch segmentów. W zależności od potrzeb, bramy przesuwne można wykonać w wersji nieocieplonej lub ocieplonej.
Standardowe rozwiązania konstrukcyjne, jakie możemy wybrać, to brama otwierana na lewą lub prawą stronę, brama montowana na zewnątrz lub wewnątrz, oraz brama asymetrycznie lub symetrycznie dzielona, tzn. dwa skrzydła zjeżdżające do siebie. Istnieje także możliwość wykonania konstrukcji bramy przygotowanej na indywidualne zamówienie, co oznacza swobodę w doborze różnych szerokości skrzydeł. Bramy przesuwne wyposażone są w zamek z wkładką oraz uchwyt. Wykonywane są z segmentów z przetłoczeniami poziomymi w układzie poziomym lub pionowym. Prowadnica bramy przesuwnej jest profilowana na kształt, który uniemożliwia wysunięcie poruszających się w niej rolek tocznych.
Zalety przemysłowych bram przesuwnych
Przemysłowe bramy przesuwne zajmują niewiele miejsca, a dzięki różnym typom prowadzenia można je dostosować do wielu obiektów przemysłowych. Wyróżniają się wytrzymałą konstrukcją i prostotą użytkowania.
Niewątpliwą zaletą tego typu bram jest prosta i bezprogowa konstrukcja. Dzięki wyprofilowanej szynie prowadzącej i łożyskowanym wózkom jezdnym są bardzo łatwe w obsłudze. Skrzydła przesuwają się po szynie zamocowanej do nadproża, dzięki czemu nie trzeba instalować prowadnicy w posadzce. Warto także dodać, że ten typ bram przesuwnych jest ekonomiczny w eksploatacji – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy MIGAS-DOOR z Krakowa, która specjalizuje się w produkcji bram garażowych, ogrodzeniowych, przemysłowych i specjalistycznych.
Zaletą przemysłowych bram przesuwnych jest wygodna komunikacja, którą można uzyskać poprzez zamontowanie dodatkowych drzwi wejściowych, dzięki czemu nie ma konieczności otwierania całej bramy, gdy chcemy przejść lub przejechać małym wózkiem transportowym. Na specjalne zamówienie, brama przesuwna może zostać wyposażona także w okna o dowolnym kształcie (w plastikowej lub aluminiowej ramie) i przeszklenia, które pozwolą zwiększyć ilość światła dziennego wewnątrz zakładu lub hali. Dodatkowym elementem mogą być kratki wentylacyjne i inne otwory techniczne. Istnieje też możliwość wykonania konstrukcji specjalnej, przygotowanej pod indywidualne zamówienie oraz zastosowanie napędu elektrycznego, co znacznie podniesie walory użytkowe tego rozwiązania. Bramy takie możemy zakupić w dowolnych rozmiarach i pełnej gamie kolorystycznej.