Sprawdzanie księgi wieczystej to ważna czynność z perspektywy osoby szykującej się do zakupu konkretnej posiadłości. Przeglądając ją, zyskasz odpowiedź na pytanie, czy stronie sprzedającej można w pełni zaufać. Jak nabyć dostęp do wiarygodnego źródła wiedzy i jakie informacje mają największe znaczenie? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze.
Dlaczego sprawdzanie księgi wieczystej jest tak ważne?
Sprawdzanie księgi wieczystej to istotny krok w momencie planowania zakupu nieruchomości. Każda osoba szykująca się do realizacji transakcji powinna go uwzględnić. To dlatego, że znaleźć można w niej szereg kluczowych informacji. Począwszy od położenia, numeru działki i jej powierzchni, poprzez dane dotyczące faktycznego posiadacza, kończąc na potencjalnych roszczeniach osób trzecich oraz obciążeniach.
Trzeba przy tym pamiętać, że część z nich nie musi być ujawniona. Tak czy inaczej, ich analiza uchodzi za niezbędną, aby zyskać pewność, iż nie występują żadne nieprawidłowości. Pomoże to w podjęciu decyzji, czy inwestycja w daną nieruchomość jest opłacalna.
Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania księgi wieczystej?
Sprawdzanie księgi wieczystej uwzględnia przestudiowanie kilku najważniejszych informacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Nie obejdzie się bez poznania ewentualnych obciążeń lub długów hipotecznych. Sprawdź też podstawowe parametry działki.
Natomiast, gdy interesująca Cię nieruchomość nie zawiera metryki, zweryfikuj księgę wieczystą jej gruntu. Zwłaszcza gdy prawo własności posiada spółdzielnia mieszkaniowa lub deweloper. W każdej chwili możesz też zażądać od właściciela założenia KW, jeśli taka nie istnieje dla konkretnej działki, w celu uzyskania pełnej gwarancji prawidłowości stanu prawnego.
Sprawdzanie księgi wieczystej – jak uzyskać dostęp do wpisów?
Sprawdzanie księgi wieczystej może odbywać się na kilka sposobów. Bez konieczności wychodzenia z domu dokonasz tego za pośrednictwem Internetu. Pomocą służy wyszukiwarka, którą odnajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wszystko to bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Chcąc jednak skorzystać z powyższej metody, niezbędna jest znajomość numeru danej księgi.
Nie znając go, nie obejdzie się bez wizyty w Starostwie Powiatowym. Procedura uzyskania dostępu do księgi w tym wypadku jest bardziej czasochłonna, wszak najpierw trzeba udowodnić interes prawny. Dlatego też najprostsze rozwiązanie to wyszukanie po numerze uzyskanego uprzednio od właściciela nieruchomości.