Ostatni dzień starego roku i pierwszy dzień nowego to dla całego świata data szczególna. W każdym kraju są określone zwyczaje, zgodnie z którymi wita się nadchodzące noworoczne wyzwania. Jak ten dzień wygląda w Niemczech? Jak Niemcy świętują Sylwestra i czy warto organizować wyjazd do Niemiec na ten konkretny dzień?

Jeśli przeczytasz ten wpis dowiesz się:

• Jak świętuje się Sylwestra w Niemczech?

• Co jedzą Niemcy podczas sylwestrowych imprez?

• Czy warto wybrać się do Niemiec na Sylwestra?

Kilka słów na początek

Chociaż Niemcy leżą bardzo blisko Polski – podczas świętowania Sylwestra robią zupełnie inne rzeczy niż nasi rodacy. Oczywiście też spędzają czas na różnego rodzaju imprezach, spotykają się i wspólnie świętują. Jednak wśród ich zwyczajów jest kilka ciekawostek. Właśnie dlatego podróż do Niemiec na Sylwestra może być ciekawym doświadczeniem.

Jak świętuje się Sylwestra w Niemczech

Niemcy mają kilka ciekawych zwyczajów na Sylwestra. Co ciekawe, w Polsce też je mamy, tyle że u nas występują one podczas zupełnie innych okazji.

• Karp nie w Wigilię. Tradycyjnym daniem wigilijnym w Polsce jest karp, jednak na niemieckim stole wówczas go nie znajdziemy. Będzie jednak gwoździem programu podczas nocy sylwestrowej. Ze specjalnym udziałem wystąpią jego łuski. Gospodyni, która podaje karpia, kładzie każdemu gościowi pod talerz jego łuskę. To zwiastun dobrobytu na cały przyszły rok. Łuska karpia zachowana w portfelu zapewni jego właścicielowi pieniądze.

• Lanie w wosku nie w Andrzejki. Wróżby andrzejkowe bez lania wosku nie mają w Polsce większego sensu. W Niemczech natomiast często są udziałem sylwestrowej imprezy. Wcześniej do tej czynności wykorzystywano gorący ołów, jednak z racji tego, że jest szkodliwy, zastąpiono go woskiem. Niemcy bawią się później w interpretację tego, jakie figurki z wosku uzyskali.

• Przed telewizorem również dobrze. W Polsce bardzo powszechne są imprezy sylwestrowe przy akompaniamencie tego, co dzieje się w dużych miastach. W całej Polsce odbywają się koncerty, których chętnie słuchamy w telewizji w towarzystwie znajomych i dobrego jedzenia. W niemieckich telewizorach natomiast częściej włączona jest komedia „Dinner for One”. To brytyjski film, który puszczany jest w Niemczech w Sylwestra nieprzerwanie od 1963 roku! Czy przypomina Wam to jakiś konkretny tytuł, bez którego w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt?

• Szczęśliwe talizmany. Sama północ wygląda w Niemczech bardzo podobnie jak w Polsce. Końcowe odliczanie, kieliszki uniesione wysoko w górę w geście toastu, a także huczne, kolorowe fajerwerki. Jednak w Niemczech jest coś jeszcze – talizmany, którymi wymieniają się świętujący razem ludzie. Mają przynosić szczęście przez cały nowy rok.

Co jedzą Niemcy podczas sylwestrowych imprez?

Jedno z dań zostało już wcześniej wspomniane – na niemieckich stołach gości w Sylwestra karp. Zgodnie z tradycją można tam znaleźć również zupę z soczewicy. Co ciekawe, również ona ma swoje znaczenie, ponieważ Niemcy uważają, że zjedzenie takiej zupy w ten wyjątkowy dzień przyniesie im bogactwo i uwolni od problemów finansowych w kolejnym roku. Czasem Niemcy decydują się również na przygotowanie bułeczek o specyficznym kształcie przypominającym świński ryjek. W większości obdarowują nimi swoich najbliższych. Jednym z flagowych dań jest również zupa rybna. W jej podawaniu panuje taki sam zwyczaj, jak w przypadku karpia – gość powinien dostać rybią łuskę. Nietrudno zauważyć, że znakomita część niemieckich zwyczajów sylwestrowych związana jest z życzeniem sobie powodzenia – głównie finansowego – na cały kolejny rok.

Imprezy sylwestrowe w Niemczech organizowane są przy udziale różnych posiłków. Nadal jednak nie można się spodziewać tak zastawionych stołów jak w Polsce. Niemcy po prostu inaczej podchodzą do kwestii gościnności i w związku z tym na tego rodzaju spotkania przygotowują o wiele mniej jedzenia niż Polacy.

Czy warto wybrać się do Niemiec na Sylwestra?

Wyjazd do Niemiec na Sylwestra to dobry pomysł, jeśli chce się ten dzień spędzić w trochę innym wydaniu. Oczywiście są organizowane turystyczne wyjazdy do Niemiec, dzięki którym trafimy na zorganizowany bal, najczęściej z suto zastawionym stołem i tańcami do białego rana. Nie jest to jednak wówczas Sylwester w iście niemieckim wydaniu. Aby prawdziwie stać się uczestnikiem niemieckiego Sylwestra, warto by było spędzić ten dzień na imprezie w domu w towarzystwie Niemców.
Pamiętaj również, że podróż do Niemiec w Sylwestra może być trudnym przedsięwzięciem. Mało jest połączeń, które są realizowane w ten konkretny dzień. Bilety do Niemiec kupuj z wyprzedzeniem i korzystaj z najpewniejszych środków lokomocji. Busy do Niemiec to z pewnością jedno z tych rozwiązań, które nie zawiodą. Warto jednak mieć na uwadze to, że na Sylwestra i Nowy Rok większość rodzin chce być razem, dlatego trasa Polska – Niemcy jest dość mocno oblężona. Chyba że decydujemy się na podróż własnym środkiem lokomocji na kilka godzin przed północą – wówczas autostrady powinny być już puste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj