Posiadanie klimatyzacji we własnym mieszkaniu to luksus, na który może sobie pozwolić coraz większa część naszego społeczeństwa. Upały z każdym latem stają się bardziej intensywne, co doprowadziło do powszechnego montażu klimatyzacji we własnym domu. Niestety, nasze urządzenie potrafi ulec awarii w najmniej oczekiwanym momencie. Czy da się temu jakoś zapobiec?

Wentylator – jedna z najczęstszych usterek

Na zewnątrz budynku znajduje się część klimatyzatora, nazywana jednostką zewnętrzną. Odpowiada ona za usunięcie ciepłego powietrza z wnętrza naszego domu. To właśnie w tym miejscu znajduje się sprężarka, czyli najważniejsza część klimatyzatora – ona odpowiada za sprężanie i rozprężanie się gazu. Jedną z najczęstszych awarii naszej pompy ciepła jest uszkodzenie wentylatora, co z kolei skutkuje przegrzaniem się urządzenia i w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzeń. Jeśli więc zauważysz, że z zewnętrznej części budynku dochodzą dziwne odgłosy, koniecznie sprawdź, czy śmigła wentylatora się obracają. Jeśli są nieruchome, natychmiast wyłącz sprzęt w celu uniknięcia większych kosztów naprawy.

Klimatyzator chłodzi nieefektywnie

Nie ma chyba bardziej frustrującej rzeczy niż złe chłodzenie naszego urządzenia. W końcu zakupiliśmy je, aby móc w upalne dni oddychać z ulgą, ciesząc się chłodnym powiewem powietrza. W efekcie uszkodzenia, klimatyzator włącza się, pobiera prąd, ale nie daje nam w zamian tego, czego od niego oczekujemy, czyli chłodu. Bardzo często powodem takiej usterki jest zaniedbanie konserwacji. Należy bowiem pamiętać o regularnej wymianie filtrów powietrza.

Kolejnym powodem nieefektywnego chłodzenia może być niski poziom czynnika chłodniczego. Często jest to spowodowane nieszczelnością w układzie. Zadbaj również o to, aby kratki wylotowe klimatyzatora nie były niczym zapchane! Swobodny przepływ to jedna z najważniejszych rzeczy, których wymaga klimatyzacja. Kraków posiada szerokie grono specjalistów, z których usług możesz skorzystać w przypadku tego typu awarii. Niestety, nie jesteśmy w stanie zapobiec ani przewidzieć tej usterki bez specjalistycznej wiedzy. W tym celu należy wezwać fachowców, którzy w celu sprawdzenia szczelności układu wykonają tak zwaną próbę azotową. Nie należy próbować dobijać gazu na własną rękę! Może to robić jedynie osoba posiadająca specjalne uprawnienia. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego przeszkolenia, takie działania mogą zagrażać Twojemu życiu oraz osób w Twoim otoczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj