Zaplanowanie czasu wolnego dziecka bywa dziś dla wielu rodziców prawdziwym wyzwaniem. Wiedzą oni, że ich pociecha powinna mieć szansę rozwijać się, odwiedzać interesujące miejsca, poznawać nowe osoby. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych aktywnościach dla najmłodszych, zwłaszcza zimą, kiedy to nie ma wielu możliwości na ciekawe spędzanie czasu. Świetnym rozwiązaniem może być obóz narciarski. Oto 5 powodów, dla których warto wysłać na niego dziecko.

Poprawa kondycji

Obecnie dzieci nie mają zbyt wielu okazji do aktywności fizycznej w ciągu dnia. W szkole siedzą przez większość czasu, podobnie w domu – przy odrabianiu lekcji czy grach komputerowych. Mała ilość ruchu wpływa niekorzystnie na ich kondycję, co później może skutkować niechęcią do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego i do sportu w ogóle. Innym zagrożeniem związanym z takim trybem życia są problemy z wagą, które nie tylko podnoszą ryzyko zachorowań np. na cukrzycę typu 2 czy astmę, ale też skutkują często brakiem samoakceptacji. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, i to dla całego organizmu – wzmacnia odporność, dodaje energii, redukuje zbędne kilogramy, a nawet poprawia nastrój. To ostatnie możliwe jest dzięki endorfinom, czyli hormonom szczęścia, które produkowane są przez nasz mózg podczas ruchu.

Rozwijanie pasji

Dla młodego człowieka ciekawe hobby może być niezwykle budujące. Dodatkowe zajęcia stymulują pracę mózgu, poprawia się też pamięć i koncentracja. Sukcesy w wybranej przez siebie dziedzinie wpływają na zwiększenie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Poprzez sport dziecko uczy się zdrowej rywalizacji, dyscypliny, a także wytrwałości. Niewykluczone też, że dziecięca pasja zaowocuje w dorosłym życiu i będzie kierunkiem jego ścieżki zawodowej. Instruktor ze Szkoły Zdrowia w Katowicach dodaje:

„Na organizowanych przez nas obozach narciarskich dostrzegamy, jak dzieci zaczynają rozumieć, że samodyscyplina jest ważna. Kiedy sumiennie ćwiczą, robią szybkie postępy i odnoszą pierwsze sukcesy. To daje im zastrzyk motywacji, przez co są bardziej skoncentrowane, a także chętniej słuchają naszych wskazówek.”

Podróżowanie

Podróże, szczególnie te zagraniczne, to dla dziecka pełnia wrażeń – inny język, ciekawe zwyczaje, nowe miejsca. Dziecko uczy się rozumieć odmienne kultury, wzbogaca swoją wiedzę oraz emocjonalną wrażliwość. Oswaja to, co nieznane i uczy się akceptacji dla wszystkiego, co jest inne, niż znało do tej pory.

Nawiązywanie nowych znajomości

Obóz narciarski to również świetna okazja do tego, aby nawiązać nowe znajomości. W grupie rówieśników dziecko uczy się współpracy, zaufania, empatii. Takie kontakty nauczą go radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez wsparcia rodziców. Dobre i złe chwile wśród przyjaciół to również świetna lekcja poznawania własnych mocnych i słabych stron, a także swoich różnych emocji.

Nauka samodzielności

Choć na wyjeździe narciarskim dziecko będzie pod stałą opieką wykwalifikowanych instruktorów, to jednak wiele decyzji będzie musiało podjąć samodzielnie. Chociażby dotyczących tego, jak się ubrać, aby było ciepło i wygodnie. Nie bez znaczenia pozostają również fundusze – przy wręczeniu kieszonkowego na wyjazd warto zaznaczyć, że to jedyne środki, jakimi będzie dysponowało, więc przy okazji nauczy się rozsądnie planować swoje wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj