Rozważasz zakup motocyklu i nie wiesz, który z nich będzie odpowiedni? To wahanie to bardzo dobry objaw – zdecydowanie przed nabyciem jednośladu warto zastanowić się, czego właściwie oczekujesz po tym pojeździe, jaki rodzaj motocykla będzie pasował do zastosowań, na których Ci zależy. Ostateczny wybór prawdopodobnie rozegra się pomiędzy chopperami i ścigaczami, ale w niektórych przypadkach warto rozważyć również… skutery.

Kiedy wybrać choppera?

Historia chopperów sięga połowy ubiegłego wieku, zaś prawdziwa popularność tej odmiany motocykli zaczęła się wraz z sukcesami filmu „Easy Rider”. Od tego czasu na rynku motoryzacyjnym zmieniło się wiele, ale chopper nadal jest świetnym motocyklem dla większości osób, którym marzy się omijanie miejskich korków i nieprzejmowanie się problemami z szukaniem miejsca parkingowego.

Zacznijmy jednak od kwestii najważniejszych. Chopper to motocykl idealny do jazdy spokojnej, pasującej do większości dróg. Nie uzyska się na nim takich osiągów, jak na wspomnianych już ścigaczach ( o których za chwilę jeszcze napiszemy parę słów), ale też powiedzmy sobie szczerze – zwykle nie są one potrzebne, gdy ktoś na przykład dojeżdża do pracy. A bywa, ze i mało realne, gdy ktoś turystycznie podróżuje po wiejskich, krętych drogach.

Odmian chopperów jest naprawdę wiele, co zresztą widać na giełdach ogłoszeniowych i w ofertach portali typu Allegro. Spora część z nich została zbudowana tak, aby ułatwić utrzymanie motocykla w czystości, nieraz też jest dostosowany do zamocowania bagażu. Problemem bywa natomiast głośność pojazdu – choć i tu można szukać modelu minimalizującego tę niedogodność.

Kiedy wybrać ścigacz?

Ze ścigaczami jest trochę inaczej. To motocykle ze znakomitymi parametrami, choć też wymagające znacznie wyższych umiejętności. Świetne, jeżeli ktoś planuje używać ich na torach wyścigowych, ewentualnie na dobrze utrzymanych autostradach – niekoniecznie natomiast w mieście, czy na wiejskich drogach. Warto przy tym zauważyć, że jeśli już planuje się używać ścigacza na „zwykłych” jezdniach, należy dopasować odpowiednie opony (te pozwalające na utrzymywanie dużej szybkości mogą łatwo zbierać brud) i odpowiednio dostosować styl jazdy do ich parametrów.

Natomiast właśnie na torach wyścigowych ścigacz sprawdzi się znakomicie. Po prostu jest to motocykl dostosowany do jazdy sportowej. Z drugiej strony w zastosowaniu turystycznym jednym z problemów może być chociażby problem z mocowaniem bagażu.

Kiedy wybrać skuter?

Na koniec pozostawiliśmy temat skuterów. Co prawda wiele osób nimi nieco pogardza, ale naszym zdaniem niesłusznie. Chociażby dlatego, ze w wielu przypadkach jest to opcja pozwalająca na uzyskanie sporych oszczędności, zarówno na poziomie zakupu, jak i późniejszej eksploatacji.

A ponieważ do zastosowań takich, jak dojazd do pracy na względnie niewielkie odległości w zupełności wystarcza, z powodzeniem można stwierdzić, że skuter jako alternatywa dla komunikacji miejskiej sprawdza się znakomicie. Przy okazji też pozostając bezpiecznym wyborem dla osób, które nie są pewne swoich umiejętności w zakresie jazdy na motocyklu.

Przy tym wszystkim skutery dostępne na Allegro lub motogiełdach często mają konstrukcję ułatwiającą przewóz dodatkowego bagażu, co stanowi dodatkowy atut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj