Planując jazdę na nartach, trzeba między innymi zadbać o właściwe ubranie. Specyfika tego sportu sprawia, że potrzeba specjalnej odzieży, która świetnie sprawdza się na stoku. Oprócz nart, butów, spodni narciarskich, najwięcej uwagi należy się kurtce. Na co zwracać uwagę podczas wybierania tej części garderoby, tak bardzo istotnej dla dobrego samopoczucia?

Kurtka powinna być nieprzemakalna

Uprawianie narciarstwa, nawet przez doświadczone w tym temacie osoby, nie obejdzie się bez upadków. Śnieg ma to do siebie, że jest wilgotny. Zwykłe ubranie nawet jednorazowo narażone na mokre podłoże, nabiera ciężkości i stanowi zimny pancerz. Taka sytuacja nie dosyć, że jest niewygodna, to szkodzi zdrowiu. Dlatego dobra kurtka narciarska nie powinna przemakać.

Oddychające ubranie

Nieprzemakalność to jedno a możliwość przepuszczania powietrza to drugie. Sposobem na prawidłową cyrkulację powietrza jest wbudowanie otworów wentylujących. Jednak to nie zawsze wystarcza. Tak o tym mówi pracownik sklepu narciarskiego Narty Kraków: – Wywietrzniki w newralgicznych punktach to nie wszystko. Istotny jest rodzaj materiału, który ma właściwości przepuszczania powietrza. Dlatego na stokach świetnie sprawdzają się kurtki membranowe. To nowoczesna technologia obliczona na zapewnienie użytkownikom pełnego komfortu na stoku.

Elementy dodatkowe

Dobra kurtka narciarska ma kaptur, który można w każdym momencie nałożyć na głowę oraz szczelnie ściągnąć jego brzegi. Niezbędny jest również pas śniegowy, który chroni przed dostaniem się śniegu w okolice nerek.

Kieszenie w kurtce narciarskiej to takie elementy, których nigdy dosyć. Na stoku warto mieć przy sobie różne pożyteczne przedmioty, takie jak telefon, pieniądze, okulary przeciwsłoneczne, krem lub pomadkę nawilżającą czy też nawet dokumenty tożsamości. Wszystkie kieszenie powinny być tak rozmieszczone, aby nie sprawiały wrażenia przeładowania, a jednocześnie były dostępne. Bardzo istotne jest bezpieczne zamykanie kieszeni na suwaki. Podczas jazdy na nartach istnieje wiele okazji do zgubienia ich zawartości.

Dobra kurtka narciarska powinna mieć liczne elementy odblaskowe. Czasem jazda na nartach przedłuża się do zmroku, więc takie rozwiązanie stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Dodatkowym, pożytecznym elementem może być umiejscowiona w specjalnej kieszonce płytka zintegrowana z systemem pasywnej ochrony RECCO. Przydaje się ona między innymi w przypadku zejścia lawiny. Ratownicy górscy, którzy w wyposażeniu mają detektor zintegrowany z systemem, potrafią szybko taką płytkę zlokalizować.

Ogólna estetyka

Dobra i praktyczna kurtka na narty to przede wszystkim dobre jakościowo materiały i ciekawa kolorystyka, zintegrowana z resztą narciarskiego ekwipunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj