Samochód to dziś nie dobro luksusowe, ale konieczność. Umożliwia on szybkie i proste przemieszczanie się. Samochodem jeździ się do i z pracy, odbiera dzieci z placówek edukacyjnych czy zajęć pozalekcyjnych, przywozi zakupy do domu czy wyjeżdża na wakacje. Osoby planujące zakup nowego pojazdu, mogą nabyć go za gotówkę lub za środki z kredytu samochodowego. Kredyt samochodowy pozwala kupić nowe lub używane auto. Przed podpisaniem umowy z bankiem, warto jednak sprawdzić, czym charakteryzuje się dobry kredyt samochodowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to jeden z rodzajów zobowiązania celowego. Oznacza to, że zaciąga się go na konkretny cel, w tym wypadku na zakup samochodu. Kredyt samochodowy można także przeznaczyć na kupno przyczepy, kampera, motocykla, skutera, quada, traktora czy maszyny budowlanej. Z wnioskiem o kredyt do banku wystąpić może osoba fizyczna lub firma. Kredyt samochodowy pozwala sfinansować zakup zarówno nowego, jak i używanego pojazdu. Możliwości, jakie daje ta forma wsparcia, jest wiele, jednak podstawą jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wybrać dobry kredyt na samochód?

Jaki to jest dobry kredyt na samochód?

Kredyty na samochód występują w kilku rodzajach. Pierwszy to standardowy kredyt, który spłaca się w comiesięcznej racie kapitałowo – odsetkowej przez cały czas trwania umowy z bankiem.

Kolejny to kredyt z wkładem własnym. Można się o niego starać, kiedy posiada się środki własne opiewające na 50-60% wartości pojazdu. Kredyt na samochód z wkładem własnym spłaca się w jednej racie, po upływie ustalonego w umowie czasu np. roku. Ten rodzaj wsparcia uważa się za jeden z lepszych kredytów na samochód, ponieważ nie jest on oprocentowany.

Chcąc kupić samochód na kredyt, można też wystąpić o kredyt balonowy. Polega on na regularnym spłacaniu pożyczonych pieniędzy w niskich ratach – dopiero ostatnia jest wyrównaniem wartości auta.

Kredytów samochodowych na rynku nie brakuje. Konsument może wybierać pomiędzy różnymi rodzajami wsparcia celowego. Odpowiedź na pytanie, jaki jest dobry kredyt na samochód, jest tylko jedna: ten indywidualnie dopasowany do możliwości i oczekiwań kredytobiorcy. To, co jednak się nie zmienia, to cechy dobrego kredytu. Warto dowiedzieć się czym charakteryzuje się dobry kredyt na samochód i na jakie elementy zwrócić uwagę.

Koszty kredytu na samochód

Dobry kredyt na samochód to ten tani. Z tym stwierdzeniem zgodzi się każda osoba, która choć raz korzystała z finansowego wsparcia banku. Aby koszty kredytu samochodowego nie zrujnowały domowego budżetu, warto przed jego zaciągnięciem dokładnie sprawdzić poziom oprocentowania, wysokość prowizji, całkowity koszt kredytu, terminy spłaty i informacje o skutkach opóźnień w spłacie rat.

Ubezpieczenie i zabezpieczenia

Dodatkowe koszty generować mogą też żądania baku dotyczące obligatoryjnego zakupu dodatkowych ubezpieczeń samochodu. Wiele banków wymaga również zabezpieczenia, które wyraża się w postaci cesji zapisanej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wraz z cesją prawa do ewentualnego odszkodowania na bank udzielający kredytu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca przez cały okres kredytowania zobowiązany jest do opłacania ubezpieczenia AC samochodu.

Kwota kredytu na samochód

Nie bez znaczenia jest również wysokość wsparcia, jego może udzielić bank. Dobry kredyt na samochód powinien pozwolić na zakup wymarzonego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że kwota kredytu zawsze uzależniona jest od zdolności kredytowej. Co do zasady banki na zakup samochodu udzielają wsparcia od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Coś takiego jak maksymalna kwota kredytu na samochód nie istnieje. Wszystko zależy od zdolności kredytowej oraz możliwości zabezpieczenia zobowiązania przez wnioskodawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj