Układ zawieszenia to zestaw elementów, które łączą koła z całym pojazdem. W samochodach ciężarowych narażony jest na bardzo duże obciążenia na skutek przewożenia ładunków o znacznym ciężarze. Samochody ciężarowy mają też wysokie przebiegi, często dowożą elementy na budowy i poruszają się po drogach złej jakości.

Układ zawieszenia wymaga w związku z tym regularnego serwisu i zastosowania oryginalnych części zamiennych lub zamienników o gwarantowanej jakości. Zawieszenie MAN może występować w różnych konfiguracjach łączących zawieszenie na resorach z układem zawieszenia pneumatycznego – zależy to od typu i przeznaczenia pojazdu. W pojazdach budowlanych najczęściej występuje zawieszenie na resorach, natomiast ciągniki siodłowe zazwyczaj wyposażone są w resory z przodu pojazdu i układ pneumatyczny z tyłu.

Z jakich elementów składa się zawieszenie MAN ?

Zawieszenie samochodu ciężarowego można podzielić ze względu na pełnioną funkcję na 3 grupy podzespołów:

– resorujące – resory, poduszki zawieszenia, poduszki zawieszenia z wbudowanym amortyzatorem
– prowadzące – stabilizatory, drążki wzdłużne, drążki poprzeczne, drążki reakcyjne
– tłumiące czyli amortyzatory

Więcej informacji o poszczególnych podzespołach znajdziecie na https://truck-man.pl/22-uklad-zawieszenia, gdzie znajdują się kompleksowe informacje o układzie zawieszenia w MAN.

Jakie awarie zawieszenia występują najczęściej w samochodach ciężarowych ?

Pomimo, że zawieszenie MAN jest solidne i wytrzymałe podczas intensywnej eksploatacji najczęściej występują następujące problemy:
uszkodzenia resorów, wybicie końcówek drążków kierowniczych, przetarcia poduszek w elementach pneumatycznych oraz defekty amortyzatorów Niekiedy spotykane są również awarie drążków reakcyjnych lub stabilizacyjnych.

Ponieważ od działania układu zawieszenia zależy nie tylko jakość i komfort pracy ale również bezpieczeństwo kierowcy i uczestników ruchu drogowego do usunięcia awarii należy użyć niezawodnych i godnych zaufania części zamiennych oferowanych przez firmę truck-man.pl, kótra specjalizuje się w częściach zamiennych do samochodów ciężarowych MAN i autobusów Neoplan. Truck-man bazuje na oryginalnych elementach zawieszenia MAN, poleca również części takich producentów jak SACHS, KNORR-BREMSE, VALEO, BOSCH, JOST i innych. Części zawieszenia MAN można nabyć w siedzibie firmy w Niepołomicach lub w sklepie internetowym. Truck-man świadczy także usługi doradcze i pomoże w optymalnym doborze części samochodowych dla klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj