Rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się w codziennej praktyce. Cechuje je wysoka estetyka, która przekłada się na wygląd całego budynku. Styl oraz kolor takiej rolety można spróbować dobrać do fasady domu tak, aby stworzyć spójną całość. Dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych możesz zyskać niemalże całkowite zaciemnienie, a dodatkowo możesz odgrodzić się od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Rolety tego typu podnoszą także izolacyjność samego okna. Rolety zewnętrzne są też idealne w sytuacji, kiedy zależy Ci na intymności i nie lubisz wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów z ulicy. Dodatkowo zakup atestowanych rolet antywłamaniowych podnosi bezpieczeństwo budynku. Rolety te użytkuje się wygodnie, ale bezpośrednio po zakupie – trzeba się zastanowić, jak zamontować roletę zewnętrzną, aby sprawdzała się w praktyce.
Rolety zewnętrzne – montaż w dużej mierze zależy od typu takiej rolety
Z inną sytuacją możesz mieć do czynienia, jeśli wybierzesz roletę elewacyjną, a inaczej prezentuje się sytuacja w momencie, kiedy montaż rolet odbywa się na etapie budowy i masz wówczas do dyspozycji jeszcze dwa inne typy takich rolet – roletę nadstawną (przymocowaną do ramy okiennej) oraz roletę podtynkową (umieszczaną nad oknem w formie całkowicie zabudowanej). Najtrudniejszym i najbardziej wymagającym wariantem jest ten, w którym kaseta rolety jest niemalże w ogóle niewidoczna, gdyż znajduje się w tynku. Takie rozwiązanie daje co prawda najlepsze parametry izolacyjne, ale jest możliwe do zastosowania tylko w sytuacji, kiedy instalujesz rolety na etapie budowy domu. Tymczasem, mając już okna i chcąc dokupić do nich rolety zewnętrzne, trzeba zdecydować się na te elewacyjne- jednakże ich montaż nie powinien być aż tak trudny.
O czym warto wiedzieć, montując roletę elewacyjną?
Trzeba w odpowiedni sposób dopasować jej umiejscowienie tak, aby płaszcz zakrywał całe okno. Aby tak było, kaseta rolety, w której będzie zwijał się płaszcz, powinna być zamocowana nad otworem okiennym, pod nadprożem. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej zachować odległość kilku centymetrów pomiędzy oknem a samą roletą zewnętrzną. Montaż w taki sposób pozwala na uzyskanie najlepszej termoizolacyjności. Kasetę trzeba będzie przykręcić do nadproża, a jeśli wydaje się to skomplikowane- dokupić gotowe nadproże do rolet zewnętrznych. Problem może się pojawić w momencie, kiedy dom posiada sporą warstwę ocieplenia- wówczas podczas montażu trzeba zastosować specjalne tuleje dystansowe. Pamiętaj, że taka roleta im jest większa, tym posiada większy ciężar- musi być więc solidnie zainstalowana, aby nie spadła.
Roleta zewnętrzna- montaż krok po kroku
Jak zamontować roletę zewnętrzną, aby zrobić to dobrze?
- Najpierw powinieneś wywiercić specjalny otwór, czyli dziurę w ścianę, którą poprowadzisz przewód zasilający do rolety. Otwór trzeba odpowiednio zabezpieczyć- możesz włożyć w niego kawałek plastikowej rurki.
- Czas na to, aby wymierzyć miejsce instalacji kasety, z której ma się wysuwać płaszcz rolety. Kiedy już zaznaczymy miejsce- trzeba przymocować kasetę oraz jej boczne prowadnice. Robimy to bez płaszcza- można go łatwo zdemontować. Musisz pamiętać o wypoziomowaniu kasety- jeśli tego nie zrobić może się okazać, że po rozwinięciu płaszcza nie zakryje on całego okna. Do instalacji kasety najlepiej wybrać dobrej jakości kołki rozporowe. Po zamocowaniu kasety przystępujemy do przymocowania płaszcza.
- Ostatnim elementem jest instalacja elementu sterującego pracą rolet. Jeśli sterowanie będzie wykonywane za pośrednictwem linki- przeplatamy ją w odpowiedni sposób do wewnątrz. W opcji ze sterowaniem elektrycznym- instalujemy także przełącznik oraz odbiornik sygnału pilota. Jak działa nasza roleta zewnętrzna? Montaż można zakończyć przeprowadzeniem testu jej działania, a jeśli ten wypadnie pomyślnie, ewentualne dziury i zbyt obszerne otwory w ścianach należy zapiankować lub uszczelnić silikonem. Końcowym etapem jest zadbanie o wizualne aspekty wyglądu elewacji w tych miejscach, w których odbywał się montaż.
O tym, jak dobrać odpowiedni rozmiar rolety do okna przeczytasz na blogu naszego partnera – Petecki.eu.