Dorośli, którzy cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, w pierwszej kolejności kierują się do lekarza internisty. W przypadku dzieci pierwszym wyborem jest lekarz pediatra – który posiada szeroką wiedzę na temat zdrowia i rozwoju najmłodszych pacjentów. Pediatrzy zajmują się dziećmi od 2. miesiąca życia, aż do ukończenia przez nie 18 lat – i leczą najróżniejsze choroby, które występują głównie u dzieci i młodzieży.
Przeziębienie, biegunki, ospa wietrzna i inne dolegliwości wieku dziecięcego
Lekarz, który ukończył specjalizację z pediatrii, posiada wszechstronne wykształcenie medyczne. Można skierować się do niego w przypadku każdej dolegliwości, na którą cierpi nasze dziecko. Zarówno kataru, kaszlu, gorączki, przeziębienia, jak i grypy, biegunek, zaparć, wymiotów, a także podejrzanych zmian skórnych, braku apetytu, nadpobudliwości, nadmiernej płaczliwości, problemów ze ssaniem lub braku reakcji na bodźce. Lekarz pediatra pomoże rodzicom i małym pacjentom także w przypadku chorób, które najczęściej dotyczą dzieci: ospy wietrznej, odry, świnki czy różyczki.
Na podstawie wywiadu z rodzicami, małym pacjentem (jeśli to oczywiście możliwe) oraz podstawowego badania lekarz określi przyczynę dolegliwości, zapisze odpowiednie leki lub skieruje dziecko na dodatkowe badania, na przykład laboratoryjne. Jeżeli leczenie dolegliwości będzie wykraczało poza kompetencje lekarza pediatry, skieruje rodziców wraz z pociechą do odpowiedniego specjalisty: kardiologa dziecięcego, fizjoterapeuty lub alergologa.
Dlatego niezależnie od dolegliwości, które dokuczają małemu pacjentowi, pierwszym wyborem powinien być pediatra – to on wskaże rodzicom możliwości oraz sposoby leczenia, a także pokieruje do lekarzy innych specjalizacji.
Nie tylko leczenie. Ważna rola profilaktyki
„Rolą lekarza pediatry nie jest wyłącznie diagnozowanie i leczenie schorzeń wieku dziecięcego. Równie ważna jest profilaktyka oraz monitorowanie rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka podczas tzw. bilansów zdrowia – dodaje specjalista z Centrum Medycznego Ultramedic z Bielska-Białej. – Pierwsza wizyta powinna odbyć się pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia dziecka. Kolejne odbywają się w wieku 2., 4., 6., 10., 13., 16. i 18. lat. Lekarz dokonuje pomiarów masy ciała oraz wzrostu, sprawdza ciśnienie krwi, ocenia słuch i mowę, a w przypadku starszych dzieci również ostrość widzenia”.
Do lekarza pediatry można udać się z dzieckiem zdrowym w każdej sytuacji, kiedy rodziców niepokoi zachowanie, wygląd lub zdrowie malucha. Regularne kontrole umożliwią szybsze wykrycie niepokojących zmian, a tym samym wdrożenie na czas odpowiedniego leczenia. Lekarz może w porę wychwycić wady postawy, takie jak płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa, koślawość kolan, problemy ze wzrokiem lub słuchem.
Ważnym elementem profilaktyki są również szczepienia realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień. Pediatra jest także specjalistą, który udziela porad rodzicom, dotyczących prawidłowej opieki nad dzieckiem. Dlatego niezależnie od tego, co dolega dziecku – konsultacja z tym specjalistą jest najlepszym rozwiązaniem.