Coraz chętniej decydujemy się na okazjonalny wynajem samochodu. Jest to wygodna i bezpieczna opcja dla osób, które nie posiadają własnego pojazdu, jednak od czasu do czasu potrzebują prywatnego środka transportu. Jednak wypożyczając samochód powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam uniknąć rozczarowania związanego z usługą.

Odbiór auta z wypożyczalni – zasady i warunki

W zależności od wypożyczalni, możemy spotkać się z różnymi warunkami wynajmu samochodów. Jedna z kluczowych kwestii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest ustalony dzienny limit kilometrów. Powinien on znajdować się w umowie wynajmu pojazdu. Jest to ważne ze względu na to, że wiele wypożyczalni pobiera dodatkowe opłaty za przekroczenie go. Warto zdecydować się na wypożyczalnię, która przy wynajmie krótkookresowym nie przewiduje takiego limitu.

Inną ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na przewidziane dodatkowe opłaty. Dlatego tak istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z umową przed podpisaniem jej. Część wypożyczalni może pobierać nadprogramowe opłaty za posprzątanie samochodu po wynajmie lub za odbiór go z danej lokalizacji. Warto też zapoznać się z zasadami ewentualnej kaucji, która najczęściej jest jednym z warunków wypożyczenia auta klasy premium. Aby została ona w całości zwrócona, należy oddać samochód w nienaruszonym stanie.

Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Powinniśmy dopytać się nie tylko o OC i NNW, ale również AC oraz Assistance. Pozwoli nam to na spokojną podróż bez martwienia się o ewentualne szkody lub awarie, które niekoniecznie muszą wynikać z naszej winy.

Różne wypożyczalnie samochodów stosują również inną politykę dotyczącą tankowania pojazdu. Najczęściej otrzymujemy auto z pełnym bakiem i takie też jesteśmy zobowiązani zwrócić.

Jeżeli planujemy dłuższą, zwłaszcza do innego kraju, warto wybrać miejsce blisko granicy, a w którym znajduje się wypożyczalnia aut. Zgorzelec, który graniczy z Niemcami jest idealnym miejscem, aby uniknąć wyższych opłat za wynajem pojazdu za granicą.

Stan samochodu przed wynajmem

Przed otrzymaniem kluczyków do naszego wypożyczonego auta, powinniśmy zapoznać się dokładnie z protokołem odbioru pojazdu. Ponadto, przed podpisaniem go, warto obejrzeć dokładnie cały samochód, aby zyskać pewność, że jedno faktyczny stan pokrywa się ze stanem wpisanym w protokole. Warto pamiętać, aby oglądać pojazd w dobrym oświetleniu – pozwoli to wychwycić wszystkie, nawet najmniejsze wady. Równie istotne jest oglądnięcie wnętrza. Wypożyczony samochód powinien zostać oddany w takim samym stanie w jakim go wynajmowaliśmy.

Jakie musimy spełnić warunki, aby wypożyczyć samochód?

Niestety, nie każdy może wypożyczyć samochód. Najczęściej wypożyczalnie oferują to osobom, które ukończyły 21 lat oraz posiadają prawo jazdy minimum rok. Pozwala to na uniknięcie ewentualnych szkód spowodowanych przez niedoświadczonych kierowców. Wiele wypożyczalni nie zezwala również na to, aby pojazd był prowadzony przez innego kierowcę, niż ten wpisany w umowę. Oczywiście podczas całego procesu niezbędne jest okazanie dokumentów.

Wypożyczalnia samochodów – podsumowanie

Wypożyczalnie samochodów to świetne inicjatywy, które otwierają wiele możliwości, zwłaszcza dla osób, nie posiadających własnego samochodu. Jednak, aby wszystko przebiegło bez problemów, musimy podejść do całego procesu kompleksowo. Warto zapoznać się z opiniami o danej wypożyczalni, aby mieć pewność, że wypożyczenie samochodu nie przysporzy nam nieprzyjemności.

Źródło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj