Karnisze sufitowe są płaskie, dyskretne i bardzo praktyczne. Znane z biur i hoteli, coraz częściej są montowane w domach. Zobacz, co koniecznie musisz wiedzieć o karniszu sufitowym.
Karnisze sufitowe – kiedy są niezbędne
Karnisze sufitowe, albo inaczej szyny sufitowe, to rozwiązanie dość specyficzne, jednak niezbędne w określonych sytuacjach. Nie zawsze i wszędzie można zamontować tradycyjne karnisze.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tradycyjne karnisze z drążkami montowane są na wspornikach. Ich długość jest więc ograniczona. Teoretycznie można zamontować piętnastometrowy karnisz tradycyjny, przykręcany do ściany, ale konieczne będzie dodanie w środku kilku dodatkowych wsporników, co z kolei uniemożliwi swobodne przesuwanie tkanin wzdłuż całej ściany lub okna. Jeśli chcemy estetycznie przesłonić całą przeszkloną ścianę, jednocześnie nie odbierając sobie możliwości przesuwania zasłon lub firan wzdłuż całego przeszklenia, szyna sufitowa jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
Innym powodem, dla którego warto rozważyć zamontowanie szyny sufitowej, jest brak miejsca na tradycyjny karnisz. Jeśli okno kończy się tuż przy suficie, takiego karnisza nie da się zamontować na ścianie. Teoretycznie można zamontować go na suficie, ale to bardzo nieestetycznie i niepolecane rozwiązanie. Karnisz w żadnym wypadku nie powinien zachodzić na okno.
Karnisze sufitowe to najlepsze rozwiązanie do okien narożnych i wszędzie tam, gdzie potrzebujemy stworzyć karnisz w kształcie zakola lub łuku.
Karnisze sufitowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą
Karnisze sufitowe (szyny sufitowe) poleca się przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. To rozwiązanie często widywane w hotelach i budynkach publicznych. Łatwo zamaskować taki karnisz i sprawić, że będzie niewidoczny. Jednocześnie spójna dekoracja okna robi naprawdę duże wrażenie. Szyny sufitowe to jedyne rozwiązanie, jeśli chcemy zasłaniać i odsłaniać okna za pomocą pilota. Trzeba przyznać, że to bardzo dobry pomysł – nie ma konieczności dotykania tkanin, co zapobiega ich gnieceniu. W takim wypadku na oknach można powiesić nawet delikatny tiul lub len.
Karnisze marki Karnix (https://www.karnix.pl)oferowane są w uniwersalnym białym kolorze. Warto mieć to na uwadze, jeśli nie planujemy maskowania karnisza.
Karnisze sufitowe pojedyncze i podwójne
Karnisze sufitowe oferowane są jako pojedyncze (na jedną tkaninę) lub podwójne (na dwie tkaniny). Jeśli zachodzi taka potrzeba, można zamontować obok siebie dwa karnisze sufitowe i w ten sposób uzyskać szynę o trzech rzędach. To rozwiązanie może uchodzić za nieco awangardowe, ale przydaje się w wielu wypadkach, zwłaszcza w hotelach, biurach i urzędach.
Żabki i agrafki z rolkami – wybierz swój sposób mocowania firan i zasłon
Szyny sufitowe oferują mniej możliwości upinania firan i zasłon niż tradycyjne karnisze. Tu musimy się pożegnać z flexami, przelotkami, tkaninami na szelkach. W szynie sufitowej można zamontować jedynie rolkę zakończoną żabką lub agrafką. To, które rozwiązanie uznamy za lepsze, w dużej mierze zależy od tego, jaką tkaninę chcemy powiesić. Do tych ciężkich lepsze będą żabki, natomiast delikatne tkaniny można z powodzeniem wieszać na agrafkach.