Jakakolwiek inwestycja budowlana nie może odbyć się bez konieczności wcześniejszego przeprowadzenia prac ziemnych. Wszystkie czynności zaliczane do tej grupy mają na celu odpowiednie przygotowanie terenu, zgodnie z dokumentacją projektową. Co istotne, w ogromnym stopniu wpływają na sukces i szybkość realizowania kolejnych etapów. Niezależnie od tego czy w związku z prowadzoną inwestycją mają powstać nowe mieszkania, zbiorniki czy tunele, prace ziemne muszą być wykonane tak, jak należy. Co dokładnie obejmują tego typu roboty?

Z jakich etapów składają się prace ziemne?

Wszystkie z niżej opisanych czynności realizuje się podczas budowania fundamentów, instalowania rurociągów, a także na wczesnym etapie budowy lotnisk, dróg, linii kolejowych oraz w wielu innych sytuacjach gdy pojawia się konieczność zmiany ukształtowania terenu. Z czego składają się prace ziemne?

  • Etap przygotowawczy – to w skrócie wszystkie czynności związane z przygotowaniem gruntu. Pierwszym krokiem jest usunięcie z terenu prowadzonych prac niepotrzebnych elementów. W związku z tym, konieczna może być rozbiórka istniejących zabudowań, przeniesienie linii energetycznych i łącznościowych oraz pozbycie się mało wartościowej roślinności. Usuwa się też warstwę ziemi roślinnej oraz obniża lustro wody gruntowej.
  • Etap podstawowy – obejmuje wykopy i nasypy, za pomocą których można tymczasowo lub na stałe wpłynąć na ukształtowanie terenu. Ta część jest niezwykle istotna, gdyż decyduje w jaki sposób ostatecznie będzie prezentować się krajobraz. Prace ziemne polegają zatem na usunięciu sporej ilości urobku i przeniesieniu go w inne miejsce. Oprócz tego, umacnia się skarpy i odwadnia wykopy.
  • Etap wykończeniowy – polega głównie na profilowaniu nasypów oraz ostatecznym formowaniu podłoża. Ta część obejmuje także różnego rodzaju prace ogrodowe, w tym układanie nowej warstwy ziemi roślinnej i tworzenie architektury ogrodowej.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat robót ziemnych?

Prace ziemne wiążą się z obecnością ciężkich maszyn, za pomocą których realizowane są poszczególne etapy. Wszystkie firmy świadczące tego typu usługi budowlane, muszą mieć na wyposażeniu takie pojazdy jak spycharki, koparki, równiarki oraz zgarniarki. Jeśli jednak roboty odbywają się na wyjątkowo trudnym terenie, może pojawić się konieczność ręcznego wykonywania niektórych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj