Wytworne wnętrza kojarzą się z ekskluzywnością i blichtrem, a co za tym idzie – z wysokimi kosztami. Rzeczywistość pokazuje jednak, że możliwości aranżacyjne nie mają granic, a od budżetu ważniejsze są pomysłowość i inicjatywa. Specjaliści Classen obalają mity i podpowiadają, jak stworzyć szykowny wystrój mieszkania, nie tracąc przy tym majątku.
– Elegancję wnętrza często mylnie łączy się z wysokimi nakładami finansowymi, a przecież nie jest to regułą. Przeglądając portale społecznościowe i serwisy typu DIY można przekonać się na własne oczy, że dróg do nadania wnętrzu wytworności jest wiele i nie każda wymaga rozbicia banku. Umiar, ciekawe dodatki, bardziej ekonomiczne, ale nadal dobre jakościowo materiały pozwalają stworzyć aranżację niczym z luksusowej rezydencji. Nawet jeśli mówimy o mieszkaniu w typowym bloku z wielkiej płyty. Warto pamiętać, że w każdym lokum drzemie potencjał. Trzeba go tylko wydobyć – mówi Michał Białas, kierownik działu reklamy, Classen.
Wskazówka 1: Podstawą otwarta przestrzeń
Szykowne apartamenty wyróżnia duża powierzchnia, ale również na mniejszym metrażu możliwe jest stworzenie wrażenia przestronności. Najlepiej udaje się osiągnąć ten efekt w dobrze nasłonecznionych mieszkaniach, o dużych oknach i małej liczbie wydzielonych pomieszczeń. Wyburzenie ściany działowej i połączenie dwóch pomieszczeń w jedno, automatycznie zwiększa możliwości aranżacyjne. Zamiana tradycyjnych drzwi na przesuwne pozwala zachować otwartą przestrzeń, a w razie potrzeby odgrodzić tymczasowo różne strefy funkcjonalne. To rozwiązanie gwarantuje domownikom swobodę i wygodę.
Wskazówka 2: Umiarkowana kolorystyka
Wytworne wnętrza nie lubią kalejdoskopu barw, zwłaszcza kontrastowych. W ich wystroju przeważają kolory stonowane i subtelne. Prym wiodą klasyczne beże, ciepłe odcienie bieli, zgaszone brązy, w tym modny odcień taupe. Czasem pojawiają się również granat oraz błękit w łagodnych tonacjach. Ozdoby z kolei przybierają barwy metali szlachetnych: złota, miedzi, srebra czy platyny.
Wskazówka 3: Ważna rola dodatków
Podczas dekorowania wnętrza kluczowe jest zachowanie powściągliwości w liczbie ozdób oraz wybór dodatków o szczególnej wartości sentymentalnej. Świetnie sprawdzą się wyjątkowe pamiątki z podróży lub odziedziczone przedmioty. Aranżację upiększą obrazy utrzymane w jednym motywie przewodnim, ręcznie malowana ceramika lub elegancki zestaw porcelany za przeszkloną komodą. Eksponowanie jedynie najbardziej niepowtarzalnych rzeczy z jednej strony doda wnętrzu indywidualizmu, a z drugiej – zapobiegnie przesytowi czy wręcz chaosowi.
Wskazówka 4: Stylowe, przystępne cenowo materiały
Luksusowe apartamenty często przywodzą na myśl skórzane komplety wypoczynkowe. Zamiast jednak decydować się na skórę, warto wybrać bardziej ekonomiczny i łatwiejszy w konserwacji materiał. Może to być np. delikatny i miękki w dotyku welur. Efekt glamour zapewnią pikowane sofy, fotele i szezlongi. Bardzo dobrze zaprezentują się meble na nóżkach, których konstrukcja dzięki temu elementowi wydaje się lżejsza.
Wskazówka 5: Naturalne dekory zamiast prawdziwego drewna
Okazałe meble często są wykonane z litego, egzotycznego drewna. Funkcjonalną i dobrze prezentującą się alternatywę dla nich stanowią szafki i komody wykonane z płyt MDF lub HDF, wykończone lakierem, akrylem albo fornirem. Ich wybór umożliwia zredukowanie kosztów, nie przekreślając jednak walorów estetycznych. Podobnie jest w przypadku podłóg – zamiast drewnianego parkietu warto wybrać panele o strukturze synchronicznej (posiadające nieregularną powierzchnię i wyraźnie wyczuwalne usłojenie) oraz frezowane ze wszystkich czterech stron. Ten rodzaj desek wygląda bardzo naturalnie.
– Mając na uwadze modę na otwarte przestrzenie sukcesywnie poszerzamy ofertę Classen o produkty podkreślające przestronność wnętrz. Przykładem jest nasza najnowsza kolekcja Elite 4V o większej niż standardowa szerokości deski. Nazwa nie oznacza, że panele są dostępne tylko dla elit, lecz nawiązuje do ich ekskluzywnego charakteru. Deski te łączą w sobie właściwości pożądane przez klientów: świetną wytrzymałość, którą zapewnia wysoka klasa ścieralności AC5 oraz naturalny wygląd, uzyskany dzięki V-fudze i strukturze synchronicznej – dodaje Renata Owczarzy, product manager ds. podłóg, Classen.
Więcej o podłogach Classen: https://classen.pl/podlogi/