Jesteśmy świadkami ogromnego popytu na mieszkania, którego branża deweloperska nie jest w stanie zaspokoić. Skutkuje to wzrostem cen, ale też zwiększonym zainteresowaniem budownictwem jednorodzinnym. Jednak nie każdy inwestor prywatny zainteresowany jest tradycyjnym murowanym budynkiem. Do łask wracają metody, które do niedawna wydawały się w naszej części Europy zapomniane. Jedną z nich jest budownictwo szkieletowe, a więc takie, gdzie funkcję nośną pełni drewniany bądź metalowy szkielet, a nie cała ściana.
Tradycyjne budownictwo szkieletowe
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ale tradycyjne szkieletowe konstrukcje budynków są obecne w wielu regionach Polski. Jest to tak zwany „mur pruski” oraz „szachulec”. Obie konstrukcje oparte są na drewnianym szkielecie, względnie masywnym. W przypadku „muru pruskiego”, szkielet wypełniony jest cegłą, konstrukcja szachulcowa jest zaś wariantem oszczędnościowym. Również tutaj konstrukcję nośną stanowią drewniane belki, jednak ściana zbudowana jest z wikliny oraz gliny.
W XIX wieku konstrukcje szkieletowe w nowocześniejszej formie znalazły zastosowanie w budownictwie przemysłowym i użytkowym, zwłaszcza w dużych obiektach. Szkielet był w tym przypadku jednak stalowy, a wypełnienie najczęściej ceglane bądź betonowe. Nadal jednak rozwijało się budownictwo mieszkaniowe. Konstrukcje drewniane znalazły zastosowanie zwłaszcza w zachodnich stanach USA, gdzie ich prostota i szybkość budowy sprzyjały rozwojowi osadnictwa. Podobne metody budowy zagościły na stałe w krajach skandynawskich. Stąd już krok do przeżywającego chwile największego rozwoju budownictwa szkieletowego współczesnego.
Współczesne domy szkieletowe
Współcześnie ogromnie popularny stał się tzw. lekki szkielet drewniany. Belki konstrukcyjne stały się mniej masywne a ściany buduje się z desek, blachy, bądź płyt OSB. Konstrukcja taka może być w dużej mierze prefabrykowana, co ogromnie przyspiesza budowę! Ponadto prace budowlane mogą być prowadzone o każdej porze roku, w przeciwieństwie do technologii tradycyjnej.
Nowoczesne budownictwo szkieletowe to odpowiedź na potrzebę uzyskania maksimum komfortu przy niskich kosztach, i krótkim czasie budowy. Trzeba przyznać, że potrzebę tę zaspokaja doskonale! Więcej na temat zalet nowoczesnego budownictwa szkieletowego przeczytasz na stronie: www.siniat.pl.