Przeczytaj, jak w prosty sposób możesz poprawić funkcjonowanie magazynu. Dbanie o rozwój efektywności każdego magazynu powinno być procesem ciągłym w każdej firmie. Podstawą jest zadbanie o dobrą organizację zespołu, a także wdrażanie najnowszych rozwiązań technicznych. Co możesz jeszcze zrobić, aby magazynowanie towarów w Twojej firmie było jak najbardziej skuteczne i zorganizowane?

Automatyzacja

Automatyzacja to na pewno bardzo ważna kwestia, która może sprawić, że cały magazyn będzie działał sprawnie. Potrafi również zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można poświęcić na inne obowiązki w firmie. W pełni zautomatyzowane magazyny stanowią niewielki odsetek wszystkich inwestycji. Jednak dobrą praktyką jest zawężenie automatyzacji procesów jedynie do niektórych obszarów. Przykładem może być linia, która będzie owijać folią ładunek, tak, aby go zabezpieczyć.

Lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynie to na pozór banalne zadanie. Jednak czasem kwestia ta sprawia dużo kłopotów. W tym artykule chcemy przedstawić kilka pomysłów na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Wśród rozwiązań można wymienić np. zmiany w wyposażeniu i organizacji pracy magazynu.

Dobrą praktyką jest wykorzystywanie regałów takich jak np. double-deep, drive-in (wjezdnych) czy push-back (przepływowych). Takie rozwiązanie może polepszyć wykorzystanie dostępnej przestrzeni nawet o kilkadziesiąt procent.

W kwestii organizacji pracy częstym problemem jest np. brak miejsca dla zbiórki rozległego asortymentu. Co zrobić w takiej sytuacji? Można zdecydować się na przejście na kompletację falową. Jej główną zasadą działania jest tworzenie tymczasowych miejsc zbiórki i okien czasowych, podczas których ulokowane w nich będą konkretne produkty. Pomocą do optymalizacji dostępnej przestrzeni magazynowej są specjalnie tworzone informatyczne systemy zarządzania magazynem. Będą bardzo przydatne przy sporządzaniu np. harmonogramu okien czasowych dla kompletacji falowej. Mogą być także niezbędne do właściwej racjonalizacji rozmieszczenia asortymentu w magazynie. Pracownicy magazynu dzięki takim systemom mogą w szybki i łatwy sposób określić dokładną lokalizację każdego produktu.

Jeżeli Twój magazyn zajmuje się przechowywaniem artykułów spożywczych, musisz wybrać opakowania, które wykazują wysoką nośność, a także zostały wykonane z odpowiedniego materiału. Worki Big Bag na zboże – Big-kam.pl oraz worki Big Bag na ziemniaki – Big-kam.pl to wysokiej jakości kontenery elastyczne, które będą idealne do magazynowania wielu artykułów spożywczych.

Pomiar efektywności i trendów

Jeśli chcesz sprawdzić czy dokonane przez Ciebie zmiany przyniosły widoczny i pozytywny skutek musisz mieć „pod ręką” narzędzia do mierzenia i oceny efektywności pracy magazynu. W tym celu stosuje się wskaźniki efektywności KPI. Wśród nich wyróżnia się wskaźniki dotyczące obecnej sytuacji (czasu rzeczywistego) oraz wskaźniki historyczne (oparte o dane historyczne z konkretnego okresu).

Wskaźniki efektywności bieżące (operacyjne):

  • Zasoby ludzkie
  • Zasoby sprzętowe
  • Aktualny stan zajętości magazynu
  • Dostawy towaru
  • Wyjście towaru

Wskaźniki historyczne:

  • Średnia liczba wydanych towarów przez magazyniera
  • Średnia liczba wydanych towarów w zamówieniu
  • Stopień wykorzystania magazynu
  • Zgodność magazynu
  • Poprawność zbiórki

Pozostałe czynniki, które mogą zwiększyć efektywność pracy magazynu, zależą od jego specyfiki. Niezależnie od tego po wdrożeniu każdej zmiany warto ponownie zmierzyć parametry, które pokażą nam w którym kierunku zmierzają proponowane rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj