Często zmagamy się z małymi pokojami w mieszkaniu. Zawalamy je niezbędnymi meblami i nie ma w nich za wiele miejsca. Czujemy jak przestrzeń nas przytłacza. Jak temu zaradzić?

Obecnie mamy modę na apartamenty. Nikt jednak nie wspomina, że apartament ten ma 50m2. Jest to zatem przestrzeń dość mała. Jednak nawet małą przestrzeń można zagospodarować tak, by była optycznie większa. Inną kwestią jest to, ze nawet większe mieszkania często mają po prostu wiele pokoi, ale pozostają one stosunkowo niewielkie.

Jakie są zatem sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni?

Możemy zwykłą szafę zastąpić taką z przesuwnymi lustrami. Nie od dziś wiadomo, że lustra optycznie powiększają przestrzeń, gdyż odbijają przeciwną ścianę. Dodatkowo taka szafa często jest do sufitu zatem możemy w niej zmieścić znacznie więcej rzeczy niż w klasycznej szafie. Odpada nam również odkurzanie szafy od góry, gdyż styka się ona z sufitem.

Można również zastosować fototapetę taką jak możemy znaleźć w ofercie www.dekohaus.pl. Obraz może przedstawiać góry, las lub morze. W ten sposób zdecydowanie powiększy optycznie pomieszczenie dokładnie tak samo jak lustro, tyle, że nie widzimy tu odbicia. Warto przemyśleć jaki obraz chcielibyśmy widzieć na ścianie. Potem będzie to ciężko zmienić. W celu zmiany musielibyśmy fototapetę położyć od nowa.

Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i rodzaju mebli. Do małej przestrzeni nie nadają się wielkie stylowe, zdobione meble. Te są gabarytowo bardzo obszerne, a przy okazji mniej pakowne. Sprawdzą się tu bardziej jasne meble o lekkiej konstrukcji. Zabudowana w ten sposób ściana sprawi, że tracimy mało przestrzeni a jesteśmy w stanie bardzo wiele w nią zmieścić. Możemy też w tak zabudowanej ścianie pozostawić niszę na kanapę lub łóżko. Tu mamy wiele możliwości aranżacyjnych.

Pisaliśmy o jasnych meblach, ale ważny jest także kolor ścian. Im jaśniejszy tym bardziej przestrzeń będzie wydawała się większa. Jasny kolor jest przy okazji pozytywnie nastrajający. Sprawdzi się również w przestrzeniach zacienionych. Projektanci twierdzą, ze najbardziej optymalne i zawsze modne są beże. Jeśli za nimi nie przepadamy możemy wybrać kolor złamanej bieli. 

Jest zatem wiele sposobów na powiększenie optyczne pokoju. Skorzystajcie z naszych porad, a na pewno się nie zawiedziecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj