Relacje między pracownikiem a pracodawcą bywają różne. Niestety często dochodzi do konfliktów. Gdy obie strony nie potrafią porozumieć się samodzielnie, spory może rozstrzygnąć sąd pracy. Firma nie wypłaciła Ci wynagrodzenia? Zniszczyłeś służbowy sprzęt? Nie zgadzasz się z treścią otrzymanego świadectwa pracy? To tylko kilka przykładów spraw, którymi zajmuje się ten organ wymiaru sprawiedliwości.
Co z zaległymi pensjami?
Termin wypłaty minął, a Ty po raz kolejny nie dostałeś przelewu, choć należycie wykonujesz służbowe obowiązki? Nie zapłacono Ci za nadgodziny albo nie przyznano za nie czasu wolnego? Możesz wystąpić z pozwem o zapłatę zaległego wynagrodzenia do sądu pracy. Są to bowiem sytuacje, które w świetle Kodeksu pracy nie powinny mieć miejsca.
Zniszczyłeś służbowy sprzęt?
Nierzadko firma udostępnia pracownikowi sprzęt – nie tylko w stacjonarnym biurze, ale i podczas pracy zdalnej. Laptop, telefon czy specjalistyczne oprogramowanie to tylko kilka przykładów narzędzi, które wielu ludziom są niezbędne do realizowania codziennych zadań podczas pracy. Dla przykładu: firma informatyczna zapewnia swoim grafikom programy graficzne (zazwyczaj konieczne jest, aby pracodawca wykupił licencję bądź abonament). O ile profesjonalny program do obróbki zdjęć zadziała na niemal każdym komputerze, o tyle ten do montażu filmów wymaga urządzenia wyższej jakości. Jeśli powierzono pracownikowi projekty do wykonania domu, a nie posiada on odpowiedniego sprzętu, to obowiązkiem pracodawcy jest taki zapewnić. Co jednak w przypadku, gdy wylejesz napój na służbowy laptop? W porannym pośpiechu strącisz telefon ze stołu i w ten sposób uszkodzisz ekran?
Z reguły pracownik musi odpowiedzieć za zniszczone mienie. Wysokość zapłaty jest uzależniona od kilku czynników. Czy zniszczenie sprzętu nastąpiło w wyniku nieuwagi? A może było to celowe działanie? Jeśli nie dojdzie do porozumienia między pracownikiem a pracodawcą, konkretna sprawa może trafić do sądu pracy – mówi specjalista z Kancelarii Radców Prawnych Mamczarek i Migdalska w Warszawie.
Moje świadectwo pracy jest wybrakowane!
Odbierasz świadectwo pracy. Okazuje się, że pracodawca uwzględnił tylko jedno stanowisko, które zajmowałeś, podczas gdy powierzył Ci on dwa stanowiska w firmie. Ponadto spostrzegasz uwagę, że często przebywałeś na zwolnieniu lekarskim. Wiedz, że taki komentarz nie powinien się znaleźć w owym dokumencie. Jeśli nie zgadzasz się z treścią otrzymanego świadectwa pracy, możesz w ciągu siedmiu dni od dnia jego otrzymania wystąpić z wnioskiem o sprostowanie informacji. W przypadku gdy nie dojdzie do porozumienia z pracodawcą – masz prawo złożyć odwołanie do sądu pracy. Ważne: musisz zachować kolejność procedur.
Dodajmy: we wszystkich wymienionych sytuacjach w pierwszej kolejności warto spróbować porozumieć się z pracodawcą samodzielnie albo z pomocą prawnika. Jeśli na tym etapie nie dojdzie do rozwiązania konfliktu między obiema stronami – dobrym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Aby to zrobić, przede wszystkim należy sięgnąć zarówno po Kodeks pracy, jak i Kodeks postępowania cywilnego, a ściślej przyjrzeć się przepisom określającym kiedy i w jaki sposób złożyć pozew.