Glinka kosmetyczna jest naturalnym minerałem. Pełni on funkcję naturalnego kosmetyku. Glinki najczęściej znajdziemy w maseczkach do twarzy o działaniu antybakteryjnym i oczyszczającym. Z racji tego, że minerał ten występuje w kilku rodzajach, to konieczne jest dobranie glinki do typu cery. Jak to zrobić?
Zastosowanie i właściwości glinki
Glinka kosmetyczna wykorzystywana jest zarówno do tworzenia maseczek na twarz, jak i pielęgnacji włosów. Rodzaje glinek można dopasować do potrzeb cery. Kaolin, jak inaczej nazywana jest glinka, zawiera wiele przyswajalnych mikro i makroelementów. Bogata jest m.in. w krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, miedź, selen, fosfor. To dzięki temu koalin wykazuje doskonale właściwości pielęgnacyjne, absorbujące zanieczyszczenia i toksyny, reguluje poziom pH skóry. Z racji tego, że glinka jest bezzapachowa i nie zawiera konserwantów, może być też stosowana przez osoby ze skórą wrażliwą i alergików.
Rodzaje glinek kosmetycznych
Podstawowy podział obejmuje 9 glinek kosmetycznych. Najpopularniejsza jest glinka zielona. Doskonale oczyszcza ona skórę, hamuje rozwój bakterii, koi i dezynfekuje. Sprawdzi się ona w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, problematycznej, z rozszerzonymi porami. Zielona glinka to polecana jest również cerze starzejącej się – zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Równie popularna co zielona jest również glinka białą inaczej nazywana chińska. Jest ona składnikiem wielu maseczek oczyszczających np. tych proponowanych przez markę Clinique. Właściwości białej glinki to regenerowanie, odżywianie i ściąganie. Marka Clinique maseczkę z białą glinką proponuje osobom z cerą suchą, wrażliwą i zmęczoną. Można ją zamówić na https://tagomago.pl/collections/clinique. Kosmetyk Clinique pomoże w złagodzeniu podrażnień, redukuje blizny, poprawia wygląd skóry.
Glinka kosmetyczna przyjmuje też kolor żółty. Ma ona podobne zastosowanie do tej zielonej. Wykorzystuje się ją w maseczkach oczyszczających dla cery mieszanej. Trądzikowej, tłustej, dojrzałej. Do cery problematycznej można zastosować również glinkę czerwoną. Jest on niezwykle delikatna. Sprawi to, że często można znaleźć ją jako składniki kosmetyków do cery naczynkowej i wrażliwej. Jej działanie to uszczelnianie naczyń krwionośnych i zapobieganie ich pękaniu. Do cery wrażliwej, delikatnej, alergicznej i z problemami naczyniowymi można też stosować glinkę różową. Powstaje ona w połączeniu kaolinu białego i czerwonego i łączy właściwości tych dwóch preparatów.
W pielęgnacji cery problematycznej, tłustej, z trądzikiem pomorze glinka błękitna. Wchłania ona nadmiar sebum, oczyszcza i usuwa obumarły naskórka. Dzięki temu, że wnika ona bardzo głęboko w skórę, poprawia też krążenie i odżywia tkanki. Glinkę niebieską można też stosować do wygładzania zmarszczki i na cellulit. Do cery tłustej i trądzikowej stosować można również glinkę marokańską – ghassoul.
Jej działanie to ściąganie, odświeżenie skóry, matowienie. Glinka marokańska stosowana jest nie tylko w kosmetykach do twarzy, ale i w preparatach do włosów przetłuszczających się. Maski do włosów, szampony, odżywki z glinką ghassoul minimalizują problemy łojotokowe. Kolejną glinką kosmetyczną wartą uwagi jest ta o nazwie fullers earth. Można ją zastosować, jeśli chce się wyrównać koloryt skóry, oczyścić cerę, złuszczać martwy naskórek.
Uniwersalną glinką kosmetyczną, którą może stosować każdy niezależnie od typu cery, jest ta z kanadyjskiego lodowca. Nawadnia ona skórę, dostarcza cerze mikroelementów, poprawia krążenie, koloryt i strukturę krwi.