Chłodzenie płaszczyznowe to alternatywna forma wykorzystania instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Jest to ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, chwalone szczególnie latem, gdy każdy szuka ochłody w upalne dni.
System ogrzewania i chłodzenia podłogowego
Chłodzenie płaszczyznowe, to w zasadzie wartość dodana dla tych, którzy decydują się na instalację ogrzewania podłogowego. Często mówi się, że instalacja chłodzenia płaszczyznowego to najlepsze i najbardziej efektywne, a do tego najzdrowsze chłodzenie pomieszczeń. Co ważne, możliwość modyfikacji systemu ogrzewania płaszczyznowego, jak też chłodzenia, możliwe jest nie tylko w nowych, dopiero co budowanych domach. Firma uponor.pl zwraca uwagę, że system ten może zostać z powodzeniem wykorzystany także w starszym budownictwie. Wykorzystuje ono ogrzewanie płaszczyznowe wodne. Chłodzenie możliwe jest dzięki doprowadzeniu do instalacji źródła zimnej wody, która krążąc w obiegu, będzie wychładzać pomieszczenie. Taki sposób chłodzenia jest doskonałą alternatywą dla nadmuchów powietrza, gdyż jest bardziej higieniczne i korzystniejsze dla zdrowia. Eliminuje się bowiem nadmuch zimnego powietrza, a razem z nim ryzyko związane z występowaniem bakterii wewnątrz przewodów wentylacyjnych.
Warianty chłodzenia płaszczyznowego
Chłodzenie możliwe jest w zasadzie w dwóch wariantach, gdy w instalacji wykorzystana została pompa ciepła oraz bez niej. W przypadku instalacji z pompą, wykorzystywać można chłodzenie aktywne oraz pasywne. Instalacje bez pompy korzystać mogą np. z wód podziemnych. Alternatywą jest wykorzystanie wytwornic wody lodowej. Jednak to rozwiązanie jest klasyfikowane w grupie luksusowych, ze względu na fakt, iż jest ono drogie.
Chłodzenie płaszczyznowe, czy ma wady?
Podstawową wadą jest fakt, że ochłodzone powietrze nie uniesie się do góry. Dlatego też najchłodniejszym miejscem będzie podłoga. Dodatkowo, należy pamiętać, że różnica temperatur nie może być zbyt duża, gdyż spowoduje to skraplanie wilgoci na powierzchni wychłodzonej posadzki.